Kościół Bożego Ciała w Poznaniu
Kościół Bożego Ciała, zlokalizowany przy ul. Strzeleckiej 40 w Poznaniu, jest rzymskokatolicką świątynią parafialną, dedykowaną Bożemu Ciału. Od 2017 roku pełni funkcję kościoła stacyjnego w okresie wielkopostnym.
Historia
Historia kościoła sięga czasów średniowiecza. Powstał on w miejscu, gdzie według legendy odnaleziono skradzione hostie. W 1406 roku Władysław Jagiełło ufundował gotycki kościół i klasztor karmelitów. Po przebudowie w latach 1465-1470, zespół klasztorny zyskał nową formę. W 1657 roku został zniszczony przez Brandenburczyków, a jego odbudowa miała miejsce w 1664 roku.
W XIX wieku kościół przeszedł kolejne zmiany: w 1826 roku klasztor został skasowany, a w 1856 roku przejęty przez reformatów, którzy dokonali remontu. Podczas II wojny światowej kościół został zniszczony, ale renowacja nastąpiła w latach 1946-1947.
Architektura
Kościół Bożego Ciała jest pseudohalową świątynią z trzema nawami, z długim prezbiterium i masywnymi skarpami. Oryginalne XV-wieczne maswerki zdobią część okien, a XVIII-wieczna zakrystia wyróżnia się rokokowymi detalami. Wejście ozdobione jest gotyckim portalem, a całość wieńczy barokowy szczyt z płaskorzeźbą kielicha i hostii.
Wnętrze
Wnętrze kościoła jest podzielone na trzy nawy, a nawa główna posiada sklepienie kolebkowe. Na sklepieniach znajdują się XVII-wieczne malowidła, a w nawach bocznych umieszczone są bogato zdobione konfesjonały. Ołtarz główny, wykonany ze sztucznego marmuru, zawiera obraz „Ostatnia Wieczerza”.
W kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej znajduje się chór muzyczny z organami, a dekoracje sgraffitowe i witraże zostały wykonane w latach 1958-1962. Kościół, ze względu na swoje położenie, był wielokrotnie zalewany, co dokumentują tablice pamiątkowe.
Kościół Bożego Ciała jest istotnym elementem kulturowym i historycznym Poznania, zachowującym bogate dziedzictwo architektoniczne i artystyczne.