Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Mydriasis

Mydriasis – definicja

Mydriasis to nadmierne rozszerzenie źrenicy, które nie jest adekwatne do warunków oświetleniowych. Może wynikać z chorób lub działania leków. Przeciwieństwem mydriasis jest miosis, czyli zwężenie źrenicy.

Reklama

Regulacja wielkości źrenicy

Średnica źrenicy jest kontrolowana przez dwa mięśnie: mięsień zwieracza źrenicy oraz mięsień rozwieracza źrenicy. Rozszerzenie źrenicy może wystąpić na skutek:

  • zahamowania działania mięśnia zwieracza, unerwionego przez nerw okoruchowy,
  • pobudzenia mięśnia rozwieracza, dominującego w unerwieniu współczulnym.

Odruch źrenicy na zmniejszenie światła

W przypadku braku światła, aktywowany jest mechanizm prowadzący do rozszerzenia źrenicy. Jest to odruch niezależny od odruchu na światło, z osobną drogą nerwową, co stanowi ewolucyjne przystosowanie narządu wzroku. Informacja o zmniejszeniu natężenia światła dociera do ośrodkowego układu nerwowego przez:

Reklama
  • komórki zwojowe w siatkówce,
  • ciało kolankowate boczne,
  • most i rdzeń przedłużony,
  • ośrodek rzęskowo-rdzeniowy w rdzeniu kręgowym (poziom C8-T2).

Aksony neuronów przedzwojowych wchodzą do pnia współczulnego, a następnie biegną w górę. Z neuronów zazwojowych, które mają swoje źródło w zwoju szyjnego górnego, impulsy kierują się do mięśnia rozwieracza źrenicy oraz innych mięśni. Droga ta jest skrzyżowana, co powoduje konsensualność odruchu – wywołanie odruchu w jednym oku powoduje jego wystąpienie w drugim.

Reklama
Reklama