„`html
Dezydery Adam Chłapowski
Dezydery Adam Chłapowski herbu Dryja (ur. 23 maja 1788 w Turwi, zm. 27 marca 1879 w Turwi) był polskim generałem, działaczem gospodarczym i baronem Cesarstwa Francuskiego. Brał udział w powstaniu listopadowym (1830), powstaniu wielkopolskim (1848) oraz kampaniach Napoleona.
Życiorys
Chłapowski był synem starosty kościańskiego Józefa Chłapowskiego. Jego edukacja rozpoczęła się w kolegium pijarów w Rydzynie, a następnie kontynuował naukę w Berlinie. W wieku 14 lat wstąpił do pułku dragonów pruskich, gdzie uzyskał promocję na porucznika w 1805 roku.
Po zdobyciu Berlina przez Francuzów, Chłapowski dołączył do gwardii honorowej cesarza Napoleona. Wyróżnił się podczas kampanii 1807 roku, zdobywając krzyż Virtuti Militari oraz Legię Honorową. Po bitwie pod Tczewem oraz w trakcie oblężenia Gdańska trafił do niewoli pruskiej.
Chłapowski był również pionierem nowoczesnego rolnictwa, wprowadzając płodozmian oraz nowoczesne techniki upraw. Jego zaangażowanie w reformy agrarne zyskało mu zaproszenie na konferencję w Berlinie, gdzie omawiano uwłaszczenie chłopów. Napisał podręcznik O rolnictwie i przekazał część swoich gruntów na parcelację dla chłopów.
Podczas powstania wielkopolskiego w 1848 roku zorganizował oddziały powstańcze w swoim powiecie. Po upadku Wiosny Ludów został członkiem izby wyższej pruskiego parlamentu.
Publikacje
- O rolnictwie
Upamiętnienie
- Chłapowski jest bohaterem serialu historycznego Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, w którego rolę wcielił się Krzysztof Kolberger.
- Od 25 kwietnia 2014 roku jest patronem Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.
- W 1992 i 2014 roku utworzono Park Krajobrazowy imienia Dezyderego Chłapowskiego, mający na celu ochronę dziedzictwa przyrodniczego.
- Na Bramie Królewskiej w Szczecinie odsłonięto tablicę poświęconą generałowi.
„`