Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Podwójny system w turystyce: tajemnicze ceny i niewidoczne zagrożenia dla podróżnych

Miejscowi mieszkańcy Lizbony mogą liczyć na niższe ceny w restauracjach niż turyści, co budzi poważne kontrowersje. Tamtejsze media informują o praktykach restauratorów, którzy rzekomo udostępniają lokalnym klientom korzystniejsze stawki, przekazując je szeptem lub umieszczając w niewidocznych miejscach w menu. Portugalska organizacja hotelarska podkreśla, że tego rodzaju działania są nieakceptowalne, a ceny powinny być jednolite dla wszystkich gości.

Niepokojące praktyki w restauracjach

Jak donosi brytyjski dziennik „Daily Mail”, w Lizbonie pojawiły się sygnały, że w wielu lokalach mieszkańcy mogą płacić mniej niż zagraniczni turyści. Niższe ceny pojawiają się jednak tylko w rozmowach, co budzi obawy o transparentność rynku gastronomicznego.

Eksperci z branży krytykują te praktyki, nazywając je całkowicie niezgodnymi z prawem. Różnicowanie cen w zależności od narodowości czy pochodzenia jest w ich ocenie absolutnie niedopuszczalne.

Reakcje branży hotelarskiej

Pierwsze informacje na ten temat opublikował tygodnik „Expresso”, który zacytował przedstawicieli portugalskiej organizacji hotelarskiej AHRESP. Podkreślono, że nie mają wiedzy o takich procederach i że ceny powinny być jasno określone dla wszystkich klientów.

Doniesienia o „podwójnym systemie” cen to kolejny problem, z którym borykają się mieszkańcy Lizbony. Wielu z nich alarmuje, że przez napływ turystów czują się coraz bardziej obco w swoich rodzinnych miastach.

Wzrost turystyki po pandemii

„Daily Mail” zwraca uwagę na znaczny wzrost turystyki w Portugalii, którego Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) przewiduje na 2024 rok na poziomie niemal 25 proc. powyżej danych z 2019 roku. To zjawisko, choć korzystne dla gospodarki, przyczynia się do rosnących kosztów życia oraz podwyżek cen mieszkań i wynajmu krótkoterminowego.

W obliczu rosnącego zaciekawienia turystów mieszkańcy muszą stawiać czoła nowym wyzwaniom, co wywołuje u nich frustrację i poczucie izolacji.

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie