Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Jak uniknąć oszustw: seniorzy ofiarami fałszywych pracowników administracji – poradnik dla mieszkańców

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i niewpuszczanie obcych osób do własnych mieszkań. Na Dolnym Śląsku wciąż aktywne są osoby, które pod przykrywką pracowników administracji spółdzielni, wodociągów, gazowni czy listonoszy, wkradają się do mieszkań z zamiarem dokonania kradzieży. Celem tych oszustów często są osoby starsze lub samotne, które zostają pozbawione nie tylko gotówki, ale również biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, będących często oszczędnościami całego życia. Ostatnio zgłoszenia o tego typu oszustwach trafiły do funkcjonariuszy z komisariatu we Wrocławiu, gdzie sprawcy wykorzystując moment nieuwagi, ukradli łącznie prawie 49 tysięcy złotych.

METODY OSZUSTÓW

Wciąż istnieją przypadki oszustw, w których sprawcy wykorzystują tzw. legendę. Oszuści, występując w rolach przedstawicieli administracji, wodociągów lub gazowni, przedostają się do domów i mieszkań, gdzie nieświadomi domownicy ich wpuszczają. Niewielka chwila nieuwagi wystarczy, by ci zrabowali kosztowności oraz oszczędności. Takie złodziejskie praktyki zasługują na szczególne potępienie, zwłaszcza gdy ich celem stają się osoby w podeszłym wieku lub samotne.

Jedną z najpopularniejszych metod jest tzw. „parawan”. Jak to działa? Zazwyczaj dwóch złodziei udaje pracowników wodociągów. Jedna osoba zajmuje uwagę ofiary, zasłaniając drugiego „parawanem” w postaci na przykład niby naprawianej instalacji. W momencie, gdy pierwszy z oszustów prowadzi nieświadomą ofiarę do łazienki czy kuchni, by sprawdzić wodę, drugi przeszukuje mieszkanie w poszukiwaniu gotówki lub kosztowności. W podobny sposób działa również jedyny oszust, który potrafi wykorzystać metodę samodzielnie.

NIEBEZPIECZNE SPOTKANIA

Ostatnio podobne oszustwa dotknęły trzech wrocławian w podeszłym wieku. Do ich drzwi zapukali mężczyźni podający się za pracowników administracji i wodociągów. Po wejściu do mieszkań seniorek w wieku 85 i 87 lat, oszuści wyłudzili od nich prawie 43 tysiące złotych, nakłaniając je do odkręcenia wody w kranach. Policjanci ze Starego Miasta przyjęli zgłoszenie o 89-letnim mężczyźnie, któremu skradziono blisko 6 tys. zł, które zgromadził w swoim mieszkaniu.

Funkcjonariusze prowadzą działania mające na celu ujęcie sprawców tych przestępstw. Jednak kluczowym elementem jest profilaktyka i ochrona przed takimi incydentami. Przypominamy: NIE WPUSZCZAJMY DO MIESZKAŃ NIEZNANYCH OSÓB!

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Aby zabezpieczyć się przed oszustami, pamiętajmy o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim każdą próbę oszustwa należy natychmiast zgłaszać policji. Ważne jest też, aby ostrzegać osoby starsze lub samotnie mieszkające w naszych rodzinach przed tego typu zagrożeniami.

Wszystko to powinno skłonić nas do refleksji i czujności. Każdy z nas ma prawo czuć się bezpiecznie we własnym domu, dlatego tak istotne jest, by nie dawać się oszukiwać.

Podkom. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KMP we Wrocławiu
Mł. asp. Rafał Jarząb
Tel. 693 403 817

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie