Wzgórza Bukowe
Wzgórza Bukowe to mezoregion Pobrzeża Szczecińskiego, położony na południowy wschód od Szczecina, na prawym brzegu rzeki Odry. Wzniesienia te są jednymi z najwyższych w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, z najwyższym punktem – górą Bukowiec (149 m n.p.m.). Wzgórza charakteryzują się różnicami terenu dochodzącymi do 100 m oraz licznymi jarami i dolinami. Porośnięte są głównie drzewostanem bukowym i sosnowym, a fragmenty najcenniejsze przyrodniczo objęte są ochroną w Szczecińskim Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”.
Geomorfologia
Wzgórza Bukowe są pasmem starszych moren, przekształconych przez ostatnie zlodowacenie. W skład ich budowy wchodzą struktury glacitektoniczne oraz materiały wodno-lodowcowe. Teren można podzielić na trzy obszary:
- Obszar północny: Stoki o nachyleniu powyżej 20°, porozcinane dolinami.
- Obszar środkowy: Płaska i falista wysoczyzna morenowa na głównym dziale wodnym.
- Obszar południowy: Płaska i falista wysoczyzna z jeziorami i torfowiskami.
Klimat
Wzgórza charakteryzują się niższymi temperaturami, wyższymi sumami opadów oraz dłuższym zaleganiem pokrywy śnieżnej w porównaniu do okolicznych terenów. Ustalono, że:
- Średnia temperatura powietrza: 8,6 °C.
- Sumy opadów: 534 mm rocznie.
- Usłonecznienie: 1535–1540 h/rok.
Atrakcje turystyczne
- Puszcza Bukowa
- Jezioro Szmaragdowe
- Arboretum w Glinnej
- Niemiecki Cmentarz Wojenny w Glinnej
- Opactwo cystersów w Kołbaczu
- punkty widokowe: Widok, Wzgórze Akademickie, Wzgórze Bombardierów
- spływy kajakowe na rzece Płonia
Miejscowości
- Szczecin
- Binowo
- Glinna
- Kołbacz
- Stare Czarnowo
Baza noclegowa znajduje się głównie w Szczecinie oraz w okolicznych miejscowościach, oferując różnorodne opcje wypoczynku, w tym agroturystykę i ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami.