Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zaginięcie sprzed 25 lat rozwiązane: sensacyjne odkrycie polskich służb śledczych

Po 25 latach od kradzieży, specjalistom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie udało się zidentyfikować renesansową płytę nagrobną z końca XVI wieku. Jak donosi policja, ten cenny zabytek został skradziony w 1999 roku z kościoła w Gębicach, w województwie lubuskim. Obecnie płyta znajduje się w wirydarzu katedry w Kamieniu Pomorskim, a jej wartość oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy euro.

Zgubiona Płyta Odszukana

Płyta nagrobna, rzeźbiona w piaskowcu, została odnaleziona na prywatnej posesji w jednym z nadmorskich miejscowości powiatu gryfickiego. Zdjęcia zabytku trafiły do nadkomisarza dr. Marka Łuczaka, eksperta zajmującego się poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Policjant stwierdził, że płyta z Dolnego Śląska lub Łużyc jest niezwykle charakterystyczna, a na Pomorzu takich obiektów się nie spotyka. – Byłem przekonany, że to dzieło przywiezione z innego miejsca, na pewno skradzione – podkreślił Łuczak, dodając, że jej wartość szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy euro.

Przypadkowe Odnalezienie

Nadkomisarz Łuczak przyznał, że namierzenie płyty miało miejsce „trochę przypadkowo”, podczas wykonywania zdjęć dokumentacyjnych w wspomnianej miejscowości nadmorskiej. Zauważył, że wyrzeźbiona płaskorzeźba leżała w ogólnodostępnym miejscu, nie była ukrywana. Osoba, która nabyła płytę, oświadczyła, że kupiła ją „od handlarza” w 2000 roku i nie miała pojęcia o jej historii.

Na płycie znajdowały się inskrypcje, które pozwoliły ustalić, że jest to fragment nagrobka Christiny von Schöneich, z domu von Panwitz, żony Philippa II von Schöneich, który zmarł w 1589 roku. Łuczak poprosił Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie o sprawdzenie, czy płyta znajduje się na wykazie skradzionych zabytków.

Prowadzenie Poszukiwań

Policjant zgłosił się także do konserwatorów wojewódzkich w lubuskim i dolnośląskim, prosząc o przeszukanie dokumentacji oraz wskazanie miejsc, w których rodzina von Schöneich posiadała majątek oraz gdzie mogły znajdować się miejsca pochówków.

Dzięki pracy historyków ustalono, że Christina von Schöneich była córką Antona von Panwitz, urodziła ośmioro dzieci. Philipp von Schöneich był właścicielem majątku w Zajączku w latach 1520-1531, a rodzinne posiadłości były w ich rękach jeszcze w 1864 roku. To zawęziło obszar poszukiwań do strefy przygranicznej województw dolnośląskiego i lubuskiego.

Po tygodniu intensywnych poszukiwań, nadkomisarz Łuczak otrzymał potwierdzenie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, że odnaleziona płyta to ta sama, która została skradziona z kościoła w Gębicach w 1999 roku.

Skradzione Dzieła Sztuki

Dwie płyty nagrobne Christiny i Philippa II von Schöneich zostały wpisane do rejestru zabytków w 1975 roku, a obie były umieszczone na elewacji kościoła. Obecnie policja kontynuuje poszukiwania reszty skradzionej sztuki, zaznaczając, że odnalezienie płyty Philippa jest nadal w toku.

Odzyskana płyta została zabezpieczona w strzeżonym wirydarzu katedry w Kamieniu Pomorskim. O decyzji dotyczącej jej powrotu do Gębic zadecydują prokuratura oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie