Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wilgoć

Wilgoć (W)

Wilgoć to termin odnoszący się do wody obecnej w powietrzu w formie pary lub aerozolu, a także na powierzchni ciał stałych. Występuje praktycznie wszędzie, z wyjątkiem obszarów pustynnych i polarnych.

Reklama

Wilgoć w powietrzu

Wilgotność powietrza, mierzona w jednostkach względnych, zależy od temperatury i warunków atmosferycznych, takich jak opady. W pomieszczeniach wpływają na nią m.in.:

  • wilgotność powietrza na zewnątrz,
  • sposób ogrzewania i wentylacji,
  • liczba osób i ich aktywności,
  • źródła wilgoci, jak gotująca się woda.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić 40-60%. Wilgotność poniżej 40% prowadzi do uczucia suchości, a powyżej 60% może powodować dyskomfort.

Reklama

Wilgoć w ciałach stałych

Całkowita wilgoć w ciałach stałych, wyrażana jako procent wagowy, dzieli się na wilgoć przemijającą (utracona przy suszeniu) oraz wilgoć higroskopijną (pozostająca w ciele stałym).

Wilgoć na powierzchni ciał stałych

Na powierzchni wielu ciał stałych (np. szkło, metale) tworzy się cienka warstwa wody, która powstaje w wyniku kondensacji wilgoci z powietrza. Może być problematyczna w niektórych zastosowaniach, takich jak medycyna czy produkcja precyzyjnych urządzeń.

Aby zapobiec powstawaniu tej warstwy, można:

  • wysuszyć powietrze,
  • stosować powłoki, które ograniczają jej osadzanie.

Usuwanie tej warstwy można osiągnąć przez ogrzewanie lub użycie cieczy wypierających wodę, ale kontakt z wilgotnym powietrzem szybko ją regeneruje.

Zaparowywanie

Wilgoć może osadzać się na powierzchniach w formie mgiełki lub kropli, co nazywamy zaparowywaniem. O tym, czy wilgoć tworzy mgiełkę, decyduje szybkość osadzania oraz właściwości powierzchni. Powierzchnie sprzyjające tworzeniu wiązań z cząsteczkami wody mają większą tendencję do zaparowywania. Aby temu zapobiec, można stosować materiały hydrofobowe, które zmniejszają przyczepność wody.

Reklama
Reklama