Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Krakowska akcja policji. Orban komentuje możliwość azylu dla polityka PiS. Podsumowanie nocy.

W nocy w samym sercu Krakowa miała miejsce policyjna obława. Funkcjonariusze intensywnie poszukiwali trzech mężczyzn, którzy wymierzyli broń w policjantów, a następnie uciekli, poruszając się samochodem pod prąd i uszkadzając inne pojazdy. Równocześnie w Brukseli polskim dziennikarzom udało się zadać kilka pytań premierowi Węgier. Viktor Orban z jednej strony dystansował się od kwestii azylu dla Marcina Romanowskiego, z drugiej natomiast odniósł się do wcześniejszej krytyki stanu praworządności na Węgrzech ze strony ministra Bodnara. Jakie jeszcze wydarzenia miały miejsce tej nocy?

O godzinie wieczornej policjanci zostali wezwani na ulicę Dietla, gdzie zauważono mężczyznę siedzącego w samochodzie z przedmiotem przypominającym broń. Po przybyciu funkcjonariuszy, jeden z mężczyzn skierował ten przedmiot w ich stronę, co skłoniło policjantów do oddania strzałów. W momencie, gdy strzały padły, auto odjechało z piskiem opon. Trwa dalsze poszukiwanie trzech mężczyzn, o czym informowało RMF FM.

FUNDAMENTY DECYZJI O AZYLU

Viktor Orban, odpowiadając na pytania polskich dziennikarzy w Brukseli dotyczące podstaw decyzji o udzieleniu azylu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, stwierdził, że „to nie jest decyzja premiera”. Podkreślił, że jest to zgodny z prawem proces, ale jednocześnie wskazał na złe relacje między Polską a Węgrami, nawiązując do niedawnych wypowiedzi ministra Adama Bodnara dla portalu Politico.

WSPARCIE DLA UKRAINY

Podczas szczytu UE w Brukseli nacisk kładziono na pełne wsparcie dla Ukrainy, które ma być kontynuowane tak długo, jak to będzie konieczne. Przywódcy Unii Europejskiej zobowiązali się do stopniowego zwiększania pomocy dla Kijowa, co potwierdzili na konferencji prasowej po szczycie. Premier Węgier Viktor Orban został zapytany, czy byłby skłonny wysłać wojska węgierskie na Ukrainę jako część pokojowej misji wojskowej, jednak nie udzielił na to pytanie odpowiedzi.

SZANSA NA NOWY RZĄD W LIBII?

Premier Libii, Abd al-Hamid ad-Dubajba, oświadczył, że nie zgadza się na wprowadzenie rosyjskiego sprzętu wojskowego czy oddziałów z Syrii do swojego kraju. Wschodnia część Libii, kontrolowana przez generała Chalifę Haftara, stała się miejscem, gdzie po upadku Baszszara al-Asada Rosja zainstalowała swoje samoloty i personel. We wschodniej Libii od lat operują najemnicy z Grupy Wagnera, a Rosja stara się uzyskać zgodę Haftara na budowę bazy morskiej w porcie Tobruku, blisko granicy z Egiptem.

Niepewność w Libii może jednak zmienić się po nadchodzących wyborach. Zainteresowane strony, które od lat pozostają w konflikcie, podjęły krok ku współpracy z ONZ, planując zorganizowanie wspólnie wyborów parlamentarnych, co ogłosiła Stephanie Koury, pełniąca obowiązki szefa misji UNSMIL.

OCIEPLENIE CZY ZIMNO?

Minione dni upłynęły pod znakiem wyjątkowo ciepłej pogody, gdzie temperatura w wielu regionach przekroczyła 10 stopni Celsjusza. Dziś jednak prognozy przewidują znaczne ochłodzenie, choć nie ma mowy o prawdziwej zimie – słupki rtęci mają nadal pozostawać powyżej zera. Dominujące będą opady deszczu, które z czasem mogą przechodzić w śnieg. Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi prognozami.

DECYZJE SEJMU I MON

W ostatnim dniu obrad Sejm podejmie decyzję w sprawie senackich poprawek do ustawy o Radzie Fiskalnej. O godzinie 15:00, w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w uroczystości podpisania umowy na pozyskanie satelitów obserwacyjnych dla Wojska Polskiego.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie