Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Henryk Jankowski (duchowny)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Henryk Jankowski

Henryk Jankowski (1936-2010) był polskim duchownym rzymskokatolickim, kanonikiem oraz kapelanem „Solidarności”, pełniącym funkcję proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku w latach 1970-2004. Został usunięty z tej funkcji w związku z oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne dzieci.

Życiorys

Jankowski wychował się w rodzinie wielodzietnej w Starogardzie Gdańskim. Po wojnie, gdy jego ojciec zginął na froncie, matka wychowywała go w języku niemieckim. Naukę rozpoczął w niemieckiej szkole, a później zdał maturę w liceum wieczorowym.

Kapłaństwo

Po nieudanych próbach dostania się do seminarium, Jankowski rozpoczął naukę w Gdańsku-Oliwie w 1958 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1964 roku. Jego działalność w parafii św. Brygidy przyczyniła się do odbudowy kościoła zniszczonego w czasie wojny.

Działalność publiczna

  • Organizował pielgrzymki stoczniowców na Jasną Górę.
  • Pełnił rolę kapelana „Solidarności” i wspierał ruchy opozycyjne w PRL.
  • Uczestniczył w organizacji pomocy dla represjonowanych.

Kontrowersje i oskarżenia

Po 1989 roku Jankowski stał się postacią kontrowersyjną, oskarżany o antysemityzm i nietypowe zachowania w kościele. W 2004 roku zakończono postępowanie w sprawie oskarżeń o molestowanie, uznając, że jego zachowania nie miały charakteru seksualnego.

W 2018 roku ujawniono nowe oskarżenia dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich. W odpowiedzi na te zarzuty, jego pomnik w Gdańsku został obalony, a tytuły honorowe odebrane.

Śmierć i pogrzeb

Jankowski zmarł w 2010 roku, a jego pogrzeb odbył się 17 lipca tego samego roku. Uroczystości były masowe, wzięło w nich udział wielu duchownych i polityków.

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1984).
  • Tytuły honorowe doktoratów z kilku uniwersytetów.
  • Honorowy Obywatel Gdańska (2000, zniesiony pośmiertnie w 2019).

Kontakty z SB

Według niektórych źródeł, Jankowski był traktowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako kontakt operacyjny, jednak brak jednoznacznych dowodów na współpracę.

„`