W poniedziałkowy poranek, 26 sierpnia, policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali aż ośmiu kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Kontrole były częścią akcji badania trzeźwości, a funkcjonariusze zapowiadają, że to dopiero początek ich działań. Choć przepisy są jasne, wielu kierowców nadal ryzykuje nie tylko swoje życie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Na jazdę po alkoholu nie ma miejsca – zaprezentowane przez policję stanowisko jest jednoznaczne.
KONTROLA NA ULICZY
Widok policjanta z alkomatem przy drodze to już codzienność, która nikogo nie szokuje. Mieszkańcy województwa lubuskiego często chwalą takie inicjatywy mundurowych, zdając sobie sprawę z korzyści płynących z tych działań dla ogólnego bezpieczeństwa. Niestety, wciąż obserwuje się niepokojące zachowania na drogach. Niektórzy kierowcy, mimo wysokich kar, wsiadają do samochodów w stanie nietrzeźwości. Kiedy tylko słyszą o możliwości odebrania im prawa jazdy, ich życie nagle wydaje się trwonić na kawałki. A warto przypomnieć, że w przypadku jazdy po alkoholu można trafić do więzienia nawet na trzy lata.
LEKOMYŚLNI KIEROWCY
Poranne kontrole na ulicach Szczecińskiej i Złotego Smoka w Gorzowie Wielkopolskim ukazują lekką rękę niektórych kierowców. Niespodzianką jest fakt, że wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, iż w organizmie mają alkohol z dnia poprzedniego. W analizowanym dniu pięciu kierowców miało mniej niż pół promila, przez co odpowiadają jedynie za wykroczenie. Trzech kolejnych to już poważniejsza sprawa – zakończą na sali sądowej z zarzutami z kodeksu karnego. Co ciekawe, największą ilość alkoholu we krwi odnotowano u kierowcy volkswagena caddy, który „wydmuchał” prawie promil. Policjanci wraz z kolegami z pododdziałów prewencji skontrolowali około tysiąca osób w tym dniu.
OGÓLNODOSTĘPNE ALKOMATY
Przypominamy, że w komendach i komisariatach policji dostępne są urządzenia do badania trzeźwości. Nie trzeba się umawiać ani legitymować, wystarczy podejść i skorzystać z alkomatu. Instrukcja przy urządzeniu precyzyjnie wyjaśnia, jak z niego korzystać. W kilka sekund można sprawdzić, czy nadajemy się do jazdy. Zdecydowanie jednak nie polecamy przybywać na badanie własnym samochodem – chyba że w roli pasażera.
Komisarz Grzegorz Jaroszewicz, Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim, podkreśla: „Działania są niezbędne, aby zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i odpowiedzialność.”
Źródło: Polska Policja