Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Uważaj na oszustów! Jak rozpoznać fałszywych pracowników administracji, którzy okradają seniorów

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wpuszczanie obcych do mieszkań. Niestety, na Dolnym Śląsku wciąż działają przestępcy podszywający się pod pracowników instytucji publicznych, takich jak administracja spółdzielni mieszkaniowych, wodociągi, gazownie czy listonosze. Korzystając z zaufania mieszkańców, wchodzą do ich domów, kradnąc pieniądze i cenne przedmioty. Osoby starsze oraz samotne często stają się ich celem, co prowadzi do ogromnych strat, a czasem także do utraty oszczędności całego życia.

METODY OSZUSTÓW

Ostatnie zgłoszenia dotyczące przestępstw tego typu napłynęły do policji z Wrocławia, gdzie złodzieje podszywali się za pracowników administracji i wodociągów. W kilku przypadkach, wykorzystując chwilową nieuwagę domowników, skradziono blisko 49 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że sprawcy oszustw działają pod tzw. „legendą”, co oznacza, że przedstawiają fałszywe tożsamości, by zdobyć zaufanie ofiar.

OSZUSTWO NA „PARAWAN”

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest tzw. „parawan”. Działa to w ten sposób, że jeden z oszustów odwraca uwagę ofiary, podczas gdy jego wspólnik przeszukuje mieszkanie. Przykładowo, dwóch złodziei może podawać się za pracowników wodociągów. Kiedy jeden z nich zajmuje seniora, drugi skrada się z zamiarem przywłaszczenia jego oszczędności. Z daru zaufania korzystają wówczas ci, którzy powinni je chronić.

NOWE OFIARY

Ostatnio do grona ofiar weszli kolejni wrocławianie w podeszłym wieku. Mężczyźni, którzy zapukali do ich drzwi, podali się za pracowników administracji oraz wodociągów. W dwóch przypadkach kobiety w wieku 85 oraz 87 lat, korzystając z momentu nieuwagi, straciły blisko 43 tysiące złotych. 89-letni mężczyzna, który padł ofiarą tego samego oszustwa, stracił dodatkowe 6 tysięcy złotych, oszczędności zgromadzone przez całe życie. Każda z tych historii przypomina nam o potrzebie czujności i ostrożności.

WALKA Z OSZUSTWEM

Policjanci prowadzą działania mające na celu ujęcie sprawców tych przestępstw. Niemniej jednak, najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie._ Nie wpuszczajmy do mieszkań obcych osób oraz uczulmy bliskich, zwłaszcza tych starszych, na zagrożenia związane z oszustami.

Bez względu na sytuację, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach: zawsze upewnijmy się, kto stoi za drzwiami, a wszelkie podejrzane zachowania zgłaszajmy na policję. Miejmy na uwadze, że nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich jest najważniejsze.

Podkomisarz Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu

Młodszy aspirant Rafał Jarząb

Tel. 693 403 817

Źródło: Polska Policja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie