Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Półwysep Koreański

Chcę dodać własny artykuł

Półwysep Koreański

Półwysep Koreański to obszar w Azji Wschodniej, który rozciąga się na 1100 km w Ocean Spokojny. Z trzech stron otaczają go wody morskie: Morze Japońskie od północnego wschodu (znane w Korei Południowej jako Morze Wschodnie), Morze Żółte od południowego zachodu oraz Cieśnina Koreańska, która oddziela go od Wysp Japońskich.

Podział polityczny

Półwysep jest podzielony pomiędzy dwa państwa:

  • Republikę Korei (Korea Południowa)
  • Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna)

Do II wojny światowej Korea stanowiła jedną jednostkę terytorialną. Granice półwyspu wyznaczają rzeka Yalu (Amnok) oraz rzeka Tuman, które oddzielają Koreę Północną od Chin i Rosji.

Geografia i powierzchnia

Półwysep Koreański ma powierzchnię 219 140 km², z dobrze rozwiniętą linią brzegową o długości 8460 km. Wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża znajduje się 3579 wysp, których łączna powierzchnia wynosi około 6000 km². Góry zajmują 70% powierzchni półwyspu, a najwyższym szczytem jest Pektu-san, mający 2744 m n.p.m.

Flaga Zjednoczenia

Zarys Półwyspu Koreańskiego, wraz z wyspą Czedżu, znajduje się na tzw. Fladze Zjednoczenia, pod którą sportowcy obu państw koreańskich występują podczas różnych wydarzeń sportowych. Flaga przedstawia niebieski zarys półwyspu na białym tle. Po raz pierwszy sportowcy z Korei Północnej i Południowej wystąpili pod nią w 1991 roku podczas mistrzostw świata w tenisie stołowym, a następnie podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000, 2004 i 2018 roku.