Józef Aleksy Putek
Józef Aleksy Putek (4 lipca 1892 – 10 maja 1974) był polskim prawnikiem, pisarzem i politykiem związanym z ruchem ludowym. Pełnił funkcje posła na Sejm Ustawodawczy oraz w Sejmie II Rzeczypospolitej, a także był ministrem poczt i telegrafów w latach 1946-1948.
Życiorys
Putek urodził się w Wadowicach jako syn cieśli. Ukończył szkołę powszechną w Choczni, a następnie gimnazja w Wadowicach i Krakowie. Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał tytuł doktora praw w 1920 roku.
Już jako uczeń zaangażował się w działalność publicystyczną, a w 1908 roku został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Podczas I wojny światowej był działaczem niepodległościowym i komisarzem politycznym w Departamencie Wojskowym NKN. Po wojnie pełnił funkcje w samorządzie gminy Chocznia, będąc wójtem w latach 1919-1929.
W II Rzeczypospolitej Putek był sekretarzem Zjednoczonych Stronnictw Ludowych, a także wiceprezesem PSL „Wyzwolenie”. W 1926 roku wspierał przewrót majowy, ale od 1927 roku stał się przeciwnikiem rządów sanacyjnych. W 1930 roku został aresztowany i osadzony w Twierdzy Brzeskiej. Po zwolnieniu kontynuował działalność polityczną i obronną, będąc wielokrotnym posłem.
W czasie II wojny światowej Putek został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozach, w tym Auschwitz. Po wojnie był wiceprezesem Rady Naczelnej Związku Byłych Więźniów Politycznych Obozów Hitlerowskich oraz pełnił funkcje w Stronnictwie Ludowym i Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym.
W 1950 roku został aresztowany pod zarzutem działalności prosanacyjnej, a po zwolnieniu z więzienia w 1953 roku wrócił do Choczni, gdzie pracował jako adwokat, jednak nie zajmował się już czynnie polityką.
Publikacje
Putek był także pisarzem i współpracował z czasopismem „Wyzwolenie”. Jego najważniejsze prace dotyczą historii wsi polskiej, w tym:
- Mroki średniowiecza (1935)
- Z dziejów wsi polskiej (1946)
- Miłościwi panowie i krnąbrni poddani (1959)
Ordery i odznaczenia
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy (1946)
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
- Medal 600-lecia Bydgoszczy
Życie prywatne
W 1949 roku ożenił się z Elżbietą Styła, z którą nie miał dzieci. Zmarł w Choczni, gdzie został pochowany.