Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mózg jako klucz do zdrowia: opinie psychiatrów i neurologów

Eksperci medyczni oraz organizacje pozarządowe apelują o priorytetowe traktowanie działań na rzecz zdrowia mózgu w polskim systemie ochrony zdrowia. Zdaję sobie sprawę, jak istotne jest to zagadnienie, szczególnie w kontekście nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. „Zdrowie mózgu to znacznie więcej niż jedynie brak choroby; dotyczy to także emocjonalnego, poznawczego, behawioralnego i motorycznego funkcjonowania człowieka” – zaznaczyli uczestnicy debaty poświęconej chorobom mózgu.

PRIORITETY POLITYKI ZDROWOTNEJ

Na konferencji „Zdrowie mózgu niezbędnym priorytetem polskiej polityki zdrowotnej”, która miała miejsce w Centrum Prasowym PAP, prof. Alina Kułakowska, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz prof. Agata Szulc, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wyraziły gotowość do współpracy z pacjentami oraz ekspertami w celu opracowania strategii w zakresie zdrowia mózgu. Osiągnięcie tego celu ma na celu uczynienie zdrowia mózgu kluczowym elementem polskie polityki zdrowotnej.

Izabella Dessoulavy-Gładysz, prezes Fundacji Mental Power, podkreśliła, że postulaty te są zgodne z wytycznymi wyznaczonymi przez Komisję Europejską oraz WHO. W dokumencie „Intersectoral Global Action Plan on epilepsy and other neurological disorders (IGAP)” wzywa się państwa do opracowania i wprowadzenia do 2031 roku kompleksowego planu promocji zdrowia mózgu oraz zapobiegania zaburzeniom neurologicznym i psychicznym w całym okresie życia.

WANNOŚĆ EFEKTYWNEJ EDUKACJI I PROFILAKTYKI

Specjaliści zauważają, że rozwój mózgu rozpoczyna się od poczęcia, jednak procesy związane ze starzeniem zaczynają się intensyfikować już w wieku około 30 lat. To wczesne starzenie się, na przykład, wiąże się z kurczącymi się obszarami odpowiedzialnymi za pamięć i uczenie się, co wskazuje na konieczność wczesnej edukacji oraz profilaktyki pierwotnej.

Badanie społeczne przeprowadzone w listopadzie przez ARC Rynek i Opinia ujawnia ogromne, niezaspokojone potrzeby społeczne dotyczące zarówno leczenia chorób psychicznych i neurologicznych, jak i edukacji oraz profilaktyki zdrowia mózgu. Aż 48 proc. Polaków zna osobę zmagającą się z chorobą mózgu, a 26 proc. z nich ma takiego chorego w rodzinie, co uwidacznia powszechność tego problemu.

OBAWY SPOŁECZNE I STYGMA

Wyniki badań ujawniają również obawy Polaków związane z chorobami mózgu. Największym lękiem jest utrata samodzielności (73 proc.), a 57 proc. badanych odczuwa niepokój związany z dostępem do odpowiedniej opieki. Niezadowolenie z dostępności publicznej opieki zdrowotnej związanej z neurologią oraz psychiatrią dotyczy aż 75 proc. Polaków. Co więcej, 47 proc. respondentów uważa, że choroby mózgu są stygmatyzujące, co często wynika z braku zrozumienia społecznego.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że wiedza na temat zdrowia mózgu wymaga znaczącej poprawy. Zaledwie 10 proc. Polaków postrzega poziom swojej wiedzy jako wystarczający. Izabella Dessoulavy-Gładysz podkreśliła, że 90 proc. Polaków twierdzi, że profilaktyka mózgowa powinna być oraz równie ważna jak leczenie. Niestety, temat zdrowia mózgu wciąż jest niedostatecznie eksponowany i zrozumiany przez społeczeństwo, co może wpływać na stygmatyzację osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne i psychiczne.

POTRZEBNE PILNE DZIAŁANIA

Eksperci jednogłośnie przyznali, że konieczne są pilne kroki, aby zdrowie mózgu stało się priorytetem polityki zdrowotnej. Zatroskani, raise kwestie zdrowotne są istotne, zwłaszcza, że odpowiednia profilaktyka może opóźnić nadciągające „tsunami” chorób neurodegeneracyjnych oraz problemów lękowych. Jak zauważyła prof. Agata Szulc, nie możemy dłużej ignorować tego palącego problemu.

Źródło: Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz Fundacja dla Zdrowia Mózgu Mental Power.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie