Dzisiaj jest 10 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nieletni pod wpływem alkoholu: Niebezpieczne zdarzenia, które musimy omówić

Przykre i tragiczne w skutkach wydarzenie miało miejsce w nocy z 21 na 22 sierpnia w Kętach, gdzie wieczorne alkoholowe spotkanie czterech nastolatków zakończyło się poważnym urazem nogi jednego z nich. 15-letni mieszkaniec gminy Oświęcim, przechodząc przez bramę, wbił sobie do łydki ostry element ogrodzenia, co skutkowało jego zawisnięciem na tej konstrukcji.

Interwencja służb ratunkowych

Około godziny 2 nad ranem operator numeru alarmowego 112 odebrał niepokojące zgłoszenie od jednego z nastolatków. Na miejsce natychmiast udały się służby ratunkowe, w tym ratownicy medyczni, strażacy oraz policjanci. Strażacy musieli wykazać się dużą determinacją, aby wydobyć ranną nogę chłopca, wycinając fragment bramy, w którym się utkwiła. Po zabezpieczeniu rannej kończyny, nastolatek został przetransportowany do szpitala, gdzie przeszedł operację usunięcia ciała obcego z nogi.

Ustalanie okoliczności wypadku

Policjanci ustalili przebieg wydarzeń, który doprowadził do tego nieszczęśliwego wypadku. Według relacji młodych mężczyzn, spotkali się u jednego z kolegów, gdzie spożywali alkohol. Kiedy postanowili wrócić do domów, jeden z nich stracił równowagę, co skończyło się tragicznie. Od chłopca dało się wyczuć zapach alkoholu, jednak z uwagi na jego stan zdrowia policjanci zrezygnowali z przeprowadzenia badania na obecność alkoholu. W przypadku pozostałych dwóch nastolatków uzyskano wyniki z jednego promila alkoholu we krwi, a tylko jeden z nich był trzeźwy. Okazało się, że alkohol, który pili, pochodził z barku rodziców kolegi, u którego odbywało się spotkanie, a został zabrany bez wiedzy dorosłych.

Prawne konsekwencje

W przypadku osób poniżej 18. roku życia spożywanie alkoholu stanowi przykład demoralizacji. Z tego powodu materiały dotyczące tego incydentu trafią do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, w celu wszczęcia procedury dotyczącej przeciwdziałania demoralizacji.

Apel do rodziców

Policjanci zwracają uwagę rodziców na to, że czas spędzany przez nastolatków często wiąże się z ryzykiem eksperymentowania z alkoholem, papierosami czy narkotykami. Uzależnienia mogą powodować nieodwracalne zmiany w młodym organizmie. Funkcjonariusze apelują, aby rodzice uważnie obserwowali swoje dzieci i edukowali je na temat zagrożeń związanych z używkami, które mogą zrujnować ich przyszłość. Mamy nadzieję, że ta tragiczna historia skłoni innych do refleksji i uświadomi, jak łatwo można popaść w nieodwracalne kłopoty.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie