Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Adam Rapacki (polityk)

Chcę dodać własny artykuł

Adam Rapacki

Adam Rapacki (ur. 24 grudnia 1909 we Lwowie, zm. 10 października 1970 w Warszawie) był polskim politykiem, ekonomistą i dyplomatą. Pełnił funkcje posła na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm PRL w czterech kadencjach, członka Biura Politycznego KC PZPR oraz ministra żeglugi, szkół wyższych i nauki, a od 1956 do 1968 ministra spraw zagranicznych. Jest znany jako autor planu Rapackiego dotyczącego rozbrojenia konwencjonalnego i utworzenia strefy bezatomowej.

Życiorys

Przed wojną

Rapacki był synem działacza ruchu spółdzielczego Mariana Rapackiego. Uczył się w Warszawie, a następnie studiował w Wyższej Szkole Handlowej. W czasie studiów był aktywny w organizacjach młodzieżowych lewicy. Po ukończeniu studiów pracował w Spółdzielczym Instytucie Naukowym oraz publikował artykuły na temat spółdzielczości.

Wojna

W 1939 roku, jako podporucznik, brał udział w kampanii wrześniowej, a po niewoli niemieckiej spędził II wojnę światową w obozach jenieckich, gdzie prowadził działalność edukacyjną i polityczną.

Po II wojnie światowej

Po wojnie Rapacki wrócił do Polski i rozpoczął pracę w „Społem”, gdzie zajmował się spółdzielczością. W 1946 roku dołączył do Polskiej Partii Socjalistycznej i został posłem. W 1947 roku został ministrem żeglugi, a w 1950 roku ministrem szkół wyższych i nauki. W 1956 roku objął stanowisko ministra spraw zagranicznych, gdzie przedstawił Plan Rapackiego na forum ONZ w 1957 roku.

Ordery i odznaczenia

  • Order Budowniczych Polski Ludowej (1964)
  • Order Sztandaru Pracy I klasy
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej
  • Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966)
  • Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1965)
  • Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia)
  • Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja)

Życie prywatne

Rapacki był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Joannę. Drugą córką jest Maria Wierzbicka, historyk historiografii.

Adam Rapacki zmarł 10 października 1970 roku i został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.