[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad_group id="19176"]
[the_ad_group id="19285"]
[the_ad id="295880"]

Pałka wąskolistna

„`html

Pałka wąskolistna

Pałka wąskolistna (Typha angustifolia, L.) to gatunek rośliny z rodziny pałkowatych (Typhaceae), szeroko występujący w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz w niektórych rejonach Afryki Północnej. W Polsce rośnie głównie na niżu, a rzadziej w wyższych górach.

Morfologia

Roślina osiąga wysokość od 1 do 2,5 m, ma prostą, walcowatą i sztywną łodygę. Posiada płożące kłącza oraz liście, które w dużej części składają się z przestworów powietrznych. Kwiaty są jednopienne i rozdzielnopłciowe, ułożone w kolbach; męskie znajdują się w górnej części, a żeńskie w dolnej.

Fizjologia

Transport gazów w roślinie odbywa się poprzez konwekcję, co pozwala na efektywne przemieszczanie się O2 do korzeni oraz CO2 z korzeni do pędów. Na tempo tego procesu wpływają temperatura i wilgotność otoczenia.

Oddziaływania międzygatunkowe

Pałka wąskolistna tworzy siedliska dla organizmów peryfitonowych, takich jak okrzemki. Jednym z częściej występujących gatunków na jej pędach jest Eunotia lunaris.

Nazewnictwo

W polskim nazewnictwie ludowym pałka wąskolistna znana jest także jako kijki, pałka mała, pałka wodna czy rogoża wąskolistna. Naukowa nazwa pochodzi od łacińskich słów angustus (wąski) i folium (liść).

Zastosowanie

Roślina jest uprawiana jako ozdobna w oczkach wodnych i stawach. Jest mrozoodporna i rozmnaża się przez nasiona lub podział. Pałka wąskolistna jest także gatunkiem wskaźnikowym w Makrofitowym Wskaźniku Rzecznym, z wartościami L=3 (ewtrofizacja) i W=2 (przeciętna tolerancja ekologiczna).

„`

[the_ad id="295962"]