„`html
Agamowate (Agamidae)
Rodzina zauropsydów z rzędu łuskonośnych, obejmująca ponad 580 gatunków w około 60 rodzajach. Agamowate charakteryzują się dobrze rozwiniętymi kończynami oraz długim ogonem. Podczas podniecenia wykonują charakterystyczne kiwanie głową, co przypomina zachowanie legwanów, przez co nazywane są legwanami Starego Świata.
Opis
Długość ciała agamowatych waha się od 4 cm (np. Pogona microlepidota) do ponad 1 m (np. Hydrosaurus amboinensis). Cechują się zaokrągloną, szeroką głową, wyraźnym zwężeniem szyjnym oraz spłaszczonym tułowiem. Oczy mają okrągłe źrenice, a ich zęby, mimo że akrodontyczne, są zróżnicowane i nie ulegają wymianie. Ubarwienie gatunków leśnych jest zazwyczaj zielone, podczas gdy formy pustynne mają odcienie brązowe, szare lub czarne. Samce w okresie godowym wykazują intensywne kolory.
Biotop
Agamowate przystosowały się do życia w różnych środowiskach, od pustyń i stepów po tropikalne lasy deszczowe oraz obszary zamieszkałe przez ludzi. Niektóre gatunki żyją na ziemi, inne w koronach drzew, a niektóre prowadzą wodny tryb życia, doskonale pływając i nurkując.
Pokarm
Agamowate żywią się głównie owadami i drobnymi zwierzętami, chociaż wiele gatunków jest roślinożernych.
Behawior
Większość agamowatych jest aktywna w ciągu dnia. Niektóre gatunki potrafią skakać lub szybko biegać, używając wyłącznie kończyn tylnych, natomiast inne mają szerokie fałdy skórne, które umożliwiają im lot ślizgowy.
Rozmnażanie
Agamowate są jajorodne lub jajożyworodne.
Występowanie
Rodzina ta występuje w Afryce, Azji, Australii, Oceanii oraz południowo-wschodniej Europie. W Polsce nie są obecne.
Systematyka
- Agaminae
- Amphibolurinae
- Draconinae
- Hydrosaurinae
- Leiolepidinae
- Uromastycinae
Bibliografia
Źródła nieodnotowane.
„`