Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Subkultura gotycka

Chcę dodać własny artykuł

Subkultura gotycka

Subkultura gotycka powstała w Wielkiej Brytanii na początku lat 80. XX wieku, jako rezultat zainteresowania muzyką rocka gotyckiego, będącego rozwinięciem post-punka. Kluczowymi zespołami, które przyczyniły się do jej kształtowania, są m.in. Siouxsie and the Banshees, Bauhaus, the Cure oraz the Sisters of Mercy.

Gatunek ten przetrwał dłużej niż inne subkultury z tego okresu, a jego wpływy są odczuwalne na całym świecie. Estetyka gotycka czerpie inspiracje z XIX-wiecznych powieści gotyckich i horrorów, a jej manifestacje można spotkać na festiwalach muzycznych, w klubach nocnych i podczas zorganizowanych spotkań, zwłaszcza w Europie Zachodniej.

Muzyka i moda

Muzyka gotycka obejmuje różnorodne style, takie jak:

  • rock gotycki
  • death rock
  • cold wave
  • dark wave
  • ethereal wave

Styl gotycki charakteryzuje się ciemnymi, często jednolicie czarnymi strojami, wyrazistym makijażem oraz kolorowymi lub czarnymi włosami. Inspiracje modowe można odnaleźć w punku, nowej fali, a także w stylach z epok wiktoriańskiej, edwardiańskiej i Belle Époque.

Subkultura gotycka w Polsce

W Polsce istotną rolę w rozwoju subkultury gotyckiej odegrały audycje Tomasza Beksińskiego w Programie Trzecim Polskiego Radia. Aktualnie, ważnym miejscem integrującym społeczność gothów jest festiwal Castle Party w Bolkowie, a także Wave-Gotik-Treffen w Lipsku.

Subkultura gotycka w Polsce jest zróżnicowana, z wpływami muzyki elektronicznej, punka, metalu, folku i industrialu. W związku z tym, wewnątrz niej trwają dyskusje na temat jej definicji i kierunków rozwoju.