Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów w Asyżu

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów

Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów, znana również jako bazylika Matki Bożej Anielskiej (wł. Basilica Santa Maria degli Angeli), została zbudowana w latach 1569–1679 na polecenie papieża Piusa V. W 1909 roku papież Pius X nadał jej status bazyliki patriarchalnej.

Bazylika jako ochrona Porcjunkuli

Świątynia została wzniesiona w celu ochrony Porcjunkuli, małego kościółka związanego z działalnością św. Franciszka. W 1212 roku benedyktyni przekazali go nowemu zgromadzeniu. Z Porcjunkulą związane jest również powstanie zakonu klarysek.

Freski na zewnętrznych ścianach Porcjunkuli zostały odnowione przez Federico Overboka w 1830 r., a kolejne prace konserwatorskie miały miejsce w 1998 r. Wewnątrz znajduje się poliptyk przedstawiający św. Franciszka, namalowany przez księdza Hilarego z Viterbo w 1393 r.

Architektura świątyni

Bazylika ma długość 126 m, szerokość 65 m i wysokość 75 m. Zaprojektowana przez Galeazzo Alessi, bazylika zyskała obecny wygląd w wyniku prac renowacyjnych prowadzonych w XVIII i XX wieku. Po trzęsieniu ziemi w 1832 r. fasadę odbudowano w stylu klasycystycznym.

Kaplica śmierci św. Franciszka

W bazylikowej Kaplicy śmierci św. Franciszka, znanej jako Transito, znajduje się obraz przedstawiający jego śmierć oraz freski uczniów. Św. Franciszek zmarł w tym miejscu 3 października 1226 r. Ołtarz zdobi figura św. Franciszka wyrzeźbiona przez Andrea della Robba.

Ogród róż

Ogród Różany przy bazylice, w którym rosną krzewy róż bez kolców, nawiązuje do legendy o św. Franciszku, który rzucił się w róże, aby oprzeć się pokusie. Ogród można podziwiać przez szybę od strony krużganku. Znajduje się tu również Kaplica Róż i Kaplica Płaczu z wizerunkiem św. Franciszka.

Przypisy

  • Witryna z opisem kościółka wewnętrznego Porziuncola
  • Guarnieri Rizia, Asyż (edycja polska), Wydawnictwo italcomm 1994
  • Opis bazyliki na stronie Asyżu

„`