Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Johann Georg Faust

Chcę dodać własny artykuł

Johann Georg Faust

Johann Georg Faust (ok. 1480–1536) to postać legendarnych magii, alchemii, medycyny i astrologii. Urodził się prawdopodobnie w Wirtembergii jako Georg Zabel. Chociaż nie ukończył studiów, krążyły plotki, że był studentem Akademii Krakowskiej. Znany był z praktykowania czarnej magii, w tym wywoływania duchów, takich jak Helena Trojańska oraz bohaterowie Homera. Twierdził, że potrafi przywrócić zaginione dzieła Plauta i Terencjusza.

Faust był osobą kontrowersyjną, a jego praktyki wzbudzały strach i niechęć wśród współczesnych. Był oskarżany o kontakty z diabłem, co sam potwierdzał. Jego wystąpienia były tajemnicze i niezrozumiałe, co prowadziło do powszechnego lęku przed nim. W końcu złożył duszę diabłu, a jego śmierć w Oberży Pod Lwem pozostaje owiana tajemnicą, z odnalezionymi okaleczonymi zwłokami. Legenda głosi, że diabeł zabrał jego duszę, a ciało Fausta przywarło do ziemi, uniemożliwiając mu zwrócenie się ku niebu.

Nawiązania w kulturze

Postać doktora Fausta stała się inspiracją dla wielu dzieł literackich i muzycznych, w tym:

  • Historia doktora Jana Fausta, szeroko okrzyczanego czarnoksiężnika i maga (1587)
  • Ch. Marlowe’a Tragiczne dzieje doktora Fausta (1588)
  • T. Manna Doktor Faustus (1947)
  • Opera Ch. Gounoda Faust (1859)
  • Legenda dramatyczna H. Berlioza Potępienie Fausta (1846)

Johann Wolfgang von Goethe, podczas wizyty w Krakowie w 1790 roku, zainteresował się postacią Fausta, w tym zwiedzał Collegium Maius. W tym czasie stworzył pierwsze fragmenty swojego dzieła Faust. Wątek Fausta pojawia się również w poemacie Festus Philipa Jamesa Baileya.

Bibliografia

  • Adamczewski Jan, Kraków od A do Z, Kraków, 1980, str. 25.
  • Delumeau Jean, Cywilizacja Odrodzenia, PIW, Warszawa, 1987, str. 275.

Faust pozostaje jednym z najbardziej fascynujących bohaterów literackich, symbolizując dylematy moralne oraz poszukiwanie wiedzy i mocy.