Wagharszapat (Eczmiadzyn)
Wagharszapat, znane również jako Eczmiadzyn, to miasto w Armenii, położone w prowincji Armawir, 18 km na zachód od Erywania. Z populacją wynoszącą około 46 tys. mieszkańców (stan na 2022 rok), jest to czwórka pod względem wielkości w kraju. Miasto pełni funkcje handlowe i przemysłowe, a jego historyczny zespół katedralny stanowi najstarszy kościół Armenii i całego byłego ZSRR. Jest również siedzibą Katolikosa Wszystkich Ormian, najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.
Historia
Obszar obecnego Wagharszapatu był zamieszkany od czasów prehistorycznych. W VIII wieku p.n.e. powstała inskrypcja dotycząca budowy kanału wodnego do miasta Kwarlini. W VI wieku p.n.e. miasto zostało przebudowane nazywając je Wardkesawan. W I wieku p.n.e., za panowania Tigranesa Wielkiego, stało się ważnym ośrodkiem handlowym.
Miasto ucierpiało podczas najazdów perskich w IV wieku n.e., a następnie zostało gruntownie przebudowane przez króla Waharszaka. W IV wieku n.e. rozpoczęto budowę katedry w Eczmiadzynie, która stała się siedzibą biskupów i patriarchów ormiańskich. Katedra została wielokrotnie niszczona i odbudowywana, a obecny gmach pochodzi z 480 roku.
Okresy rozwoju i upadku
W X wieku, po najazdach Turków, Mongołów i Tatarów, miasto zostało opuszczone. Dopiero po upadku Małej Armenii w 1441 roku Eczmiadzyn znów stał się siedzibą patriarchów. Miasto przeżywało rozkwit do XVII wieku, kiedy to konflikty między Persją a Turcją zrujnowały region. Po wojnach rosyjsko-perskich w XIX wieku Eczmiadzyn zaczął się odradzać, chociaż rosyjskie rządy przyniosły zmiany w polityce kościelnej.
W 1915 roku miasto stało się schronieniem dla Ormian uciekających przed ludobójstwem. Po I wojnie światowej Eczmiadzyn wszedł w skład nowo utworzonej Republiki Armenii.
Znaczenie kulturowe
Kompleks katedralny w Eczmiadzynie jest narodowym skarbem Ormian oraz wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W katedrze przechowywane są cenne zabytki, w tym iluminowane rękopisy i ikony. Nad głównym wejściem wisi włócznia, którą według legendy przebito bok Chrystusa na krzyżu.