Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Arran

Wyspa Arran

Arran (gael. Eilean Arainn) to wyspa w zachodniej Szkocji, położona w zatoce Firth of Clyde, o powierzchni 427 km² i populacji wynoszącej 5058 mieszkańców (stan na 2001 rok). Jest siódmą co do wielkości wyspą Szkocji oraz dziewiątą w całej Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem Irlandii). Administracyjnie należy do North Ayrshire, a historycznie do hrabstwa Buteshire.

Reklama

Geografia i turystyka

Wyspa charakteryzuje się górzystym terenem, a najwyższym szczytem jest Goat Fell, sięgający 874 m n.p.m. Arran jest popularnym miejscem turystycznym, z główną miejscowością – Brodick. Ze względu na różnorodność krajobrazów, wyspa często nazywana jest „miniaturą Szkocji”, oferując zarówno tereny „Lowland”, jak i „Highland”, a także liczne doliny zwane „Glen”.

Whisky i historia

W XIX wieku na Arran działało ponad 50 destylarni whisky, z czego większość z nich funkcjonowała nielegalnie. Trunki produkowane na wyspie uchodziły za jedne z najlepszych, z jedyną konkurencją w postaci whisky „Glen Livet”.

Reklama

Dziedzictwo kulturowe

Na wyspie znajdują się liczne kamienne kręgi z okresu neolitu, takie jak Machrie Moor oraz Giant’s Graves. Jaskinia St. Molio’s Cave zdobią rzeźbienia naskalne w rzadkim języku piktyjskim, co sprawia, że Arran jest nazywana „rajem dla geologów”.

W tradycji mówi się, że na wyspie przebywali św. Kolumba i św. Ninian. Arran była częścią średniowiecznego biskupstwa Sodor and Man. W jaskiniach poniżej Keil Point znajduje się kamień, który prawdopodobnie służył jako ołtarz, z odciskami stóp przypisywanymi świętemu Kolumbie.

Reklama
Reklama