Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Arkonia (korporacja)

Chcę dodać własny artykuł

Korporacja Akademicka Arkonia

Korporacja akademicka Arkonia to ideowo-wychowawcze stowarzyszenie, które zostało założone 9 maja 1879 roku w Rydze na Politechnice Ryskiej. Jej celem jest krzewienie patriotyzmu, kształtowanie postaw moralnych oraz integracja męskiej młodzieży akademickiej narodowości polskiej.

Insygnia i Odznaki

Barwy Arkonii to granat, biel i zieleń, symbolizujące wierność, prawdę i nadzieję. Dewiza Arkonii brzmi Veritate ac Labore (Prawdą a Pracą). Herb, stworzony przez Tadeusza Zaleskiego, przedstawia trójpolową tarczę z siedmioramienną gwiazdą na granatowym polu, cyrklem w części białej oraz piramidą na zielonym tle. Banda Arkonii jest noszona z prawego ramienia na lewy bok, a dekiel studencki zdobiony jest symbolem korporacji.

Historia

Arkonia została założona z zamiarem zjednoczenia polskiej młodzieży studenckiej. Po I wojnie światowej przeniosła się do Warszawy, gdzie odgrywała istotną rolę w odbudowie państwowości. W 1921 roku była jednym z założycieli Związku Polskich Korporacji Akademickich, z którego wycofała się w 1933 roku z powodu jego upolitycznienia. Po II wojnie światowej oraz w okresie PRL-u Arkonia działała w formie nieformalnej, a po 1989 roku wznowiła swoje aktywności na warszawskich uczelniach.

Podanie Stefana Kozłowskiego

Podanie Stefana Kozłowskiego, sformułowane w 1881 roku, stanowi pierwszy dokument ideowy Arkonii, określający cele i zadania korporacji. Dokument ten kładzie nacisk na moralne obowiązki członków Arkonii oraz ich rolę w poprawie bytu moralnego i materialnego kraju.

Umowy Kartelowe

Arkonia zawarła kilka wieczystych umów kartelowych z innymi korporacjami, w tym:

  • Konwent Polonia (1909)
  • Jagiellonia (1922)
  • Welecia (1979, odnowiona w 2009)

Znani Arkoni

Wśród znanych członków Arkonii znajdują się:

  • Władysław Anders – generał broni, dowódca II Korpusu
  • Tomasz Andrycz – dyplomata
  • Jan Babiński – chemik
  • Jerzy Dunin-Borkowski – kolekcjoner
  • Marian Kamil Dziewanowski – dziennikarz i prawnik

Arkonia, dzięki swoim tradycjom i wartościom, wciąż odgrywa ważną rolę w życiu akademickim, kulturalnym i społecznym Polski.