Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Młody kierowca stracił uprawnienia w okresie próbnym, ale nadal prowadził samochód – co należy wiedzieć?

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni zatrzymali kierowcę seata, który nie tylko znacznie przekroczył dozwoloną prędkość, ale także ta sytuacja ujawnia poważniejszy problem – brak uprawnień do kierowania pojazdem. Jak się okazało, 23-letni mężczyzna miał cofnięte prawo jazdy w wyniku wcześniejszych wykroczeń, które popełnił w czasie próbnym dla młodych kierowców.

KONTROLA PRĘDKOŚCI W ŁAPANOWIE

W czwartek, 22 sierpnia br., funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili szczegółowe działania kontrolne w Łapanowie, mające na celu monitorowanie prędkości pojazdów. Tuż przed godziną 21 mundurowi zatrzymali osobowego seata, którego prędkość o 25 km/h przekraczała dozwoloną, co wzbudziło ich podejrzenia. Po zidentyfikowaniu kierowcy, okazało się, że mężczyzna, mieszkaniec powiatu limanowskiego, nie miał prawa prowadzenia pojazdu.

KONSEKWENCJE PRAWNE

Decyzja dotycząca cofnięcia uprawnień 23-latka była efektem trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, jakich dopuścił się w ciągu ostatnich dwóch lat od uzyskania prawa jazdy. Nie sposób się dziwić, że taki brak odpowiedzialności może prowadzić do poważnych konsekwencji. W chwili kontroli mężczyzna był trzeźwy, co wcale nie zmienia faktu, że jego zachowanie na drodze mogło zakończyć się tragicznie.

OKRES PRÓBNY I JEGO REGUŁY

Na koniec przypomnijmy, że osoby, które po raz pierwszy zdobyły prawo jazdy kategorii B, mają dwa lata okresu próbnego, podczas którego obowiązują surowe zasady. W tym czasie, szczególnie w pierwszych ośmiu miesiącach, nie wolno przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych. Co gorsza, młody kierowca, który zgromadzi 20 punktów karnych w ciągu roku, automatycznie traci uprawnienia.

Nieszczęścia w ruchu drogowym nie są więc wynikiem przypadku. To odpowiedzialność kierowców, którzy muszą respektować przepisy, by uniknąć tragicznych konsekwencji zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie