Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stowarzyszenie Ludu Polskiego

Chcę dodać własny artykuł

Stowarzyszenie Ludu Polskiego

Stowarzyszenie Ludu Polskiego (SLP) zostało założone 11 lutego 1835 roku z inicjatywy Szymona Konarskiego oraz braci Leona i Alfreda Zaleskich. Jego celem była walka o wolną, republikańską Polskę oraz zniesienie przywilejów klasowych i ograniczeń dotyczących chłopów.

Struktura i władze

SLP miało strukturę hierarchiczną, na czele której stał Zbór Główny, początkowo z siedzibą w Krakowie, a później we Lwowie. Zbór Główny dzielił się na zbory ziemskie, obejmujące różne regiony Polski, takie jak Królestwo Kongresowe, Galicja czy Wielkie Księstwo Poznańskie.

W skład Zboru Głównego wchodzili m.in.:

  • Lesław Łukaszewicz
  • Henryk Bogusz
  • Teofil Januszewicz
  • Adolf Zaleski
  • Ludwik Miłkowski
  • Romuald Frank

W SLP utworzono Wydział Chłopów, kierowany przez ppłk. Franciszka Bobińskiego. Nieoficjalnym organem prasowym stowarzyszenia był „Powszechny Pamiętnik Nauk i Umiejętności”, redagowany przez Leona Zienkowicza.

Rywalizacja frakcji

W SLP istniały dwie główne frakcje: radykałowie, skupieni wokół młodzieży krakowskiej, oraz umiarkowani, przeważający we Lwowie. Po przeniesieniu Zboru Głównego do Lwowa w 1836 roku, umiarkowani zyskali dominującą pozycję, co doprowadziło do rozłamu. W wyniku tego, 10 czerwca 1837 roku, odsunięci działacze utworzyli Konfederację Powszechną Narodu Polskiego (KPNP), co zaostrzyło rywalizację ideologiczną między obiema organizacjami.

Literatura

Jednym z ważniejszych źródeł dotyczących SLP jest praca Stanisława Grodziskiego pt. „W Królestwie Galicji i Lodomerii” z 1976 roku.

Linki zewnętrzne