W zeszłym tygodniu do Sejmu wpłynęły kolejne wnioski o uchwałę immunitetów, co ogłosił marszałek Szymon Hołownia. Wnioski dotyczą m.in. Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta, na którego nałożono oskarżenia przez emerytów mundurowych. Ponadto, sprawa dotyczy również posłanki Razem, Pauliny Matysiak, w kontekście niejasności związanych z firmą Newag.
POSIEDZENIE KOMISJI REGULAMINOWEJ
Podczas briefingu Hołownia poinformował, że sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych planuje rozpatrzenie kilku spraw immunitetowych, w tym wniosku z 2017 roku, złożonego przez ówczesnego posła Patryka Jakiego, dotyczącego pociągnięcia do odpowiedzialności cywilnej posła Pawła Kukiza. Jak wskazał Jaki, Kukiz miał naruszyć jego dobra osobiste.
Hołownia zaznaczył, że mamy do czynienia z dużą ilością wniosków wynikających z oskarżeń cywilnych, z czego dwa wpłynęły niedawno. Jeden z nich, jak stwierdził, został złożony przeciwko Karolowi Nawrockiemu przez emerytów mundurowych, którzy uznali jego wcześniejsze wypowiedzi za obraźliwe.
WSKAZANY IMMUNITE KANDYDATKI Z LEWICY
Drugi wniosek dotyczy immunitetu Pauliny Matysiak z Lewicy, związanego z kontrowersjami wokół firmy Newag, które, jak pisaliśmy na Onecie, mają istotne znaczenie. Wprawdzie sprawa nabiera coraz większego rozgłosu, to jednak obie kwestie w tej chwili są opiniowane przez Biuro Legislacyjne Sejmu.
Jak podkreślił Hołownia, proces wydawania opinii zajmuje zwykle kilka dni. Po jej uzyskaniu, wnioski trafią niezwłocznie do komisji zajmującej się immunitetami.
ZARZUTY DLA POSŁÓW PIС
W ubiegłym tygodniu marszałek przekazał także wniosek z oskarżenia subsydiarnego przeciwko pięciu posłom PiS, w tym Joannie Lichockiej oraz Mariuszowi Błaszczakowi, w związku z rozpowszechnieniem kontrowersyjnego spotu wyborczego z 2018 roku. Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, złożył prywatny akt oskarżenia, uznając, że kampania „Bezpieczny samorząd” przyczyniała się do szerzenia nienawiści.
Sejm, 7 lipca 2023 roku, nie uchylił immunitetu wymienionym posłom, ale sprawa wróciła do rozpatrzenia w grudniu 2023 roku. Hołownia podkreślił, że tak szeroka liczba wniosków to zjawisko bezprecedensowe w historii polskiego parlamentaryzmu i wyraził nadzieję, że sprawy te zostaną należycie rozstrzygnięte dzięki zdobytej wiedzy prawnej.