Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Robert Bourassa

Chcę dodać własny artykuł

„`html
Robert Bourassa (14 lipca 1933 – 2 października 1996) był kanadyjskim politykiem, dwukrotnym premierem prowincji Quebec, reprezentującym Liberalną Partię Quebecu.

Życiorys

Robert Bourassa, urodzony w Montrealu, był wykształcony na Uniwersytecie w Montrealu, a następnie kontynuował studia w Oxfordzie i Harvardzie. Zanim rozpoczął karierę polityczną, był profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Ottawie, Laval i Montrealu oraz doradcą finansowym rządu federalnego.

Bourassa został po raz pierwszy wybrany do parlamentu w 1966 roku. W 1970 roku objął stanowisko lidera Liberalnej Partii Quebecu i zdobył urząd premiera, stając się najmłodszym premierem w historii prowincji. Po przegranej w wyborach w 1976 roku wycofał się z polityki, a między 1976 a 1983 rokiem pracował jako profesor wizytujący w czołowych instytucjach naukowych. W 1983 roku powrócił do polityki, odzyskując kontrolę nad partią i prowadząc ją do zwycięstwa w 1985 roku, co umożliwiło mu powrót na urząd premiera, który piastował aż do 1995 roku.

Rządy Bourassy przypadły na czas intensywnych napięć związanych z separatyzmem w Quebecu. Odegrał kluczową rolę w kryzysie październikowym, współpracując z rządem federalnym. Jako umiarkowany frankofoński nacjonalista dążył do zwiększenia autonomii prowincji, sprzeciwiając się pełnej suwerenności. W czasie swojego pierwszego premierowania poparł „nie” w referendum w sprawie suwerenności i wzmocnił pozycję języka francuskiego w prowincji poprzez Ustawę 22. Podczas swojego drugiego kadencji bronił Karty praw języka francuskiego, co doprowadziło do zmian w Kanadyjskiej Karcie Praw i Swobód.

Bourassa pracował także nad poszerzeniem autonomii Quebecu, co doprowadziło do porozumień konstytucyjnych, jednak ich fiasko skutkowało wzrostem tendencji separatystycznych i porażką wyborczą liberałów. W polityce gospodarczej skupił się na rozwoju północnych rejonów prowincji, aktywnie uczestnicząc w projektach energetycznych, w tym wykorzystaniu Zatoki Jamesa. Po przegranej wyborczej przeszedł na polityczną emeryturę, zmarł w 1996 roku na raka.

Publikacje

  • Bourassa/Québec (1970)
  • La Baie James (1973)
  • Deux fois la Baie James (1981)
  • L’Énergie du Nord: la force du Québec (1985)
  • Le Défi technologique (1985)

„`