Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kaptaż

Chcę dodać własny artykuł

Kaptaż – definicja i mechanizm

Kaptaż, pochodzący od łacińskiego terminu captūra, oznaczający 'łapanie’, to zjawisko przechwytywania wód jednej rzeki przez inną. Jest to proces, który zachodzi w wyniku erozji wstecznej i wgłębnej, szczególnie w obrębie asymetrycznych grzbietów. Cieki wodne konkurują o wododział, co prowadzi do poszerzenia ich zlewni.

Rzeka, która intensywnie eroduje stok i zwiększa swoją zlewnię, nazywana jest rzeką rabującą. W miarę erozji i cofania się źródła, może dojść do przełamania grzbietu, co prowadzi do powstania przełomu regresyjnego. W przypadku wezbrania, wody rzeki rabującej mogą przepłynąć do rzeki o większym spadku, co prowadzi do kaptażu.

Rzeki kaptujące i kaptowane

W procesie tym wyróżniamy:

  • Rzeka kaptująca – przejmuje wodę (np. Nida),
  • Rzeka kaptowana – traci wodę (np. Pokrzywianka).

Kaptaż prowadzi do zmiany w charakterystyce rzek, gdzie mniejsze cieki mogą stać się większymi rzekami, a większe tracą na znaczeniu. Powstaje także kolano kaptażowe, charakterystyczny fragment koryta z silnym skrętem, a pomiędzy nim a korytem rzeki kaptowanej tworzy się fragment suchego koryta, znany jako martwa dolina.

Przykłady kaptażu w Polsce

Kaptaż występuje głównie w obszarach górskich z dojrzałą siecią rzeczną. Przykłady w Polsce to:

  • Lubrzanka i Pokrzywnica w Górach Świętokrzyskich,
  • Rybna i Ścinawka w Górach Wałbrzyskich,
  • Biała Lądecka przy Radoszce w Masywie Śnieżnika,
  • Skora i Czermnica na Pogórzu Kaczawskim.

Istnieją również lokalizacje, gdzie kaptaż może wystąpić w przyszłości, jak kaptaż górnej Solinki przez Udavę w Bieszczadach.

Kaptaż boczny

Specjalnym przypadkiem jest kaptaż boczny, który zachodzi w wyniku erozji bocznej w korycie rzeki głównej. To zjawisko prowadzi do powstania pagórów pseudomeandrowych i przerwania przegrody między dolinami rzeki głównej a jej dopływami.