Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lech Zondek

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Lech Zondek

Lech Zondek (ur. 1 lutego 1952 w Elblągu, zm. 1/4 lipca 1985 w Nimkuku, Nuristan) był polskim emigrantem, uczestnikiem wojny afgańsko-radzieckiej oraz korespondentem wojennym, związanym z opozycją demokratyczną w Afganistanie.

Życiorys

Dzieciństwo spędził w Grodzisku Mazowieckim, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 10. W 1978 roku rozpoczął studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, później przenosząc się na Wydział Resocjalizacji. W 1981 roku, po uzyskaniu paszportu, wyjechał do Wiednia, a następnie do Australii, gdzie dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

W Australii starał się o paszport, jednocześnie przygotowując się do wyjazdu na wojnę. Pracował w kopalni rudy żelaza, kupił motocykl i karabin, a także trenował walki wschodnie. Współpracował z organizacjami afgańskimi i zdobył umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. W 1984 roku otrzymał paszport australijski i poleciał do Pakistanu.

Jako korespondent wojenny, przebywał w Peszawarze, skąd wielokrotnie przekraczał granicę do Afganistanu, dokumentując zbrodnie wojenne i przekazując relacje do mediów, takich jak Głos Ameryki i Radio Wolna Europa.

Pamięć

Jego imię nosi jedna z ulic w Grodzisku Mazowieckim.

Lech Zondek w filmie

W 2010 roku powstał czteroodcinkowy serial dokumentalny pt. Polscy mudżahedini, w którym poświęcono jeden odcinek Lechowi Zondkowi.

Bibliografia

  • Radosław Sikorski, Prochy świętych. Afganistan czas wojny, Wyd. A.M.F. Plus Group, Warszawa 2007
  • Marek Cabanowski, Andrzej Sielski, Lech Zondek – żołnierz Solidarności, wyd. Arkuszowa Drukarnia Offsetowa, Grodzisk Mazowiecki 2005
  • Henryk Piec, Polski mudżahedin, Wydawnictwo Gdańskie, Gdańsk 1995
  • Autor nieznany, Lech Zondek. Bohater trzech narodów, wyd. podziemne ok. 1986

„`