Dzisiaj jest 20 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Chiny w regionie: Obawy przed wzrostem wpływów i wsparcie europejskiego lotniskowca

Lotniskowiec Cavour, flagowy okręt włoskiej marynarki wojennej, po raz pierwszy w historii zawinął do japońskiego portu, co odnotowała agencja Kyodo. Wraz z nim do Japonii przybyła fregata Alpino. Okręty wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z Morskimi Siłami Samoobrony Japonii (MSDF), co ma miejsce w kontekście rosnącego zaangażowania międzynarodowego w napiętą sytuację w rejonie Indo-Pacyfiku związku z chińskimi roszczeniami terytorialnymi. Ostatniej doby wokół Tajwanu zauważono 27 chińskich maszyn wojskowych oraz okręty oceniające sytuację w regionie.

Pobyt w Japonii i współpraca wojskowa

Lotniskowiec Cavour oraz fregata Alpino wpłynęły w czwartek do bazy MSDF w Yokosuka, gdzie pozostaną do 27 sierpnia, a następnie rozpoczną wspólne ćwiczenia szkoleniowe z japońską marynarką. Ambasador Włoch w Japonii, Gianluigi Benedetti, podkreślił w wywiadzie dla „The Japan Times”, że stosunki między Włochami a Japonią wchodzą w nową, bezprecedensową fazę. Współpraca obejmuje obszary takie jak bezpieczeństwo, nauka, przemysł oraz obrona.

Wzrost zaangażowania i sytuacja w regionie

Sawada Toshihiko, dowódca 1. flotylli eskortowej MSDF, podczas ceremonii powitalnej zaznaczył, że zwiększona obecność włoskiej marynarki w regionie może przyczynić się do stabilności i pokoju. Cavour to wielozadaniowy lekki lotniskowiec, który z łatwością może transportować samoloty F-35B oraz śmigłowce AV-8B Harrier II Plus. Jego załoga liczy około 1200 osób, w tym marynarzy i obsługę samolotów.

Nie tylko Włochy, ale również inne państwa europejskie intensyfikują swoje działania w Indo-Pacyfiku, co związane jest z obawami przed działaniami Chin, jak zauważył japoński nadawca NHK. W sierpniu do bazy w Yokosuka zawinęły jednostki marynarek wojennych Kanady, Nowej Zelandii, Singapuru i Niemiec, a w tym roku gościły też myśliwce z Hiszpanii, Francji i Niemiec.

Chińskie roszczenia terytorialne

Chiny roszczą sobie prawa do niemal całego Morza Południowochińskiego, które jest kluczowym szlakiem handlowym wartym ponad 3 miliardy dolarów. Pekin toczy również spory terytorialne z Japonią na Morzu Wschodniochińskim, gdzie jednostki chińskie wielokrotnie wpływały do wód wokół niezaludnionych wysp Senkaku, kontrolowanych przez Japonię. Ministerstwo obrony Tajwanu potwierdziło, że chińskie samoloty oraz okręty przeprowadziły „wspólny patrol gotowości bojowej”, co miało miejsce w czasie wizyty prezydenta Tajwanu na wyspie w pobliżu chińskiego wybrzeża.

W sumie wykryto 27 chińskich samolotów, w tym myśliwców J-16, co podkreśla narastający poziom napięcia w tym regionie.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona 200 tysięcy obserwujących nas na Facebooku. Polub Interia Wydarzenia i komentuj nasze artykuły!

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie