Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Cormac Ulfada

Chcę dodać własny artykuł

Cormac Ulfada: Król Irlandii

Cormac Ulfada, znany również jako Cormac mac Airt, był zwierzchnim królem Irlandii z dynastii Milezjan, panującym w latach 254-277 n.e. Był synem Arta III Aonfera oraz Echtach, córki kowala Olc Achy. Jego postać, choć otoczona legendami, może mieć historyczne korzenie. Jego panowanie jest datowane na okres od II do IV wieku, a jego rządy przyniosły rozwój i dobrobyt Irlandii.

Urodzenie i dzieciństwo

Cormac urodził się w wyniku związku Arta i Echtach, który miał miejsce tuż przed klęską Arta w bitwie pod Maigh Mucruimhe. Po narodzinach został porwany przez wilczycę i wychowany w jej stadzie, zanim został odnaleziony przez myśliwego i przywrócony matce.

Rządy

Po niepopularnych rządach Lugaida, Cormac zdołał powrócić do władzy po pokonaniu Ulatów w bitwie pod Crinna. Jego panowanie charakteryzowało się wieloma kampaniami militarnymi i reformami. Cormac był autorem prawa i historii, a jego zbiór przetrwał wieki. Wprowadził coroczne zgromadzenia w Tarze, które łączyły politykę z handlem i rozrywką.

Walka z plemieniem Déisi

Cormac miał liczne konflikty z plemieniem Déisi, które zakończyły się ich wygnaniem z Tary. W trakcie walk stracił jedno oko, co uniemożliwiło mu dalsze zasiadanie na tronie.

Śmierć

Cormac zmarł po dwudziestu trzech lub czterdziestu latach panowania, udławiony ością ryby. Został pochowany w Ross-na-Ri, a jego życzeniem było, by jego twarz była zwrócona ku Wschodowi.

Rodzina

Cormac miał żonę Eithne Ollamda, z którą miał sześciu synów i dziesięć córek. Jego syn Cairbre II Liffechair został przyszłym zwierzchnim królem Irlandii.

Podsumowanie

  • Cormac Ulfada był zwierzchnim królem Irlandii w latach 254-277 n.e.
  • Urodził się z linii królewskiej, a jego dzieciństwo było niezwykłe.
  • Panował w czasach wielkich reform i zjednoczenia Irlandii.
  • Jego walki z plemieniem Déisi doprowadziły do ich wygnania.
  • Zmarł udławiony ością, a jego życzeniem był specyficzny sposób pochówku.