[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad_group id="19176"]
[the_ad_group id="19285"]
[the_ad id="295880"]

Johann Georg Pinsel

Johann Georg Pinsel

Johann Georg Pinsel (zm. pomiędzy 1761 a 1762) był wybitnym rzeźbiarzem i snycerzem, który działał w Rzeczypospolitej w okresie rokoka. Jego pochodzenie jest niejasne, ale przypuszcza się, że mógł być z południowych Niemiec lub Czech. W ok. 1750 roku przybył do Buczacza, gdzie osiedlił się jako serwitor Mikołaja Bazylego Potockiego, mecenasa sztuk.

Życie osobiste

Pinsel ożenił się 13 maja 1751 roku z Marianną Elżbietą z Majewskich Kieytową, z którą miał dwóch synów, Bernarda i Antoniego. Po jego śmierci, Marianna zawarła kolejne małżeństwo. Data śmierci Pinsla przypuszczalnie przypada na koniec września lub październik 1761.

Twórczość

Pinsel tworzył głównie w latach 1750–1761 pod protektoratem Potockiego, współpracując z architektem Bernardem Meretynem. Jego prace obejmowały:

  • Ratusz w Buczaczu
  • Sobór św. Jura we Lwowie
  • Figury Niepokalanego Poczęcia Marii i św. Jana Nepomucena w Buczaczu
  • Wielkie zespoły ołtarzowe w kościołach w Horodence, Hodowicy oraz Monasterzyskach

Jego rzeźby charakteryzują się dynamicznymi, naturalistycznymi przedstawieniami oraz wyrazistym traktowaniem draperii. Pinsel był również znany z umiejętności komponowania wielopostaciowych grup rzeźbiarskich.

Dziedzictwo i uznanie

Pinsel wychował wielu uczniów, a jego twórczość została na nowo odkryta po I wojnie światowej przez lwowskich historyków sztuki. Współczesne badania potwierdzają jego znaczenie w historii sztuki, a jego warsztat mógł obejmować przynajmniej trzech innych artystów.

Muzeum rzeźby Johann Georga Pinsla znajduje się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP we Lwowie, co podkreśla jego wpływ na kulturę i sztukę w regionie.

Bibliografia

  • Jacek Gajewski: Lwowska rzeźba rokokowa
  • Mieczysław Gębarowicz: Prolegomena do dziejów lwowskiej rzeźby rokokowej
  • Zbigniew Hornung: Pierwsi rzeźbiarze lwowscy z okresu rokoka

Linki zewnętrzne

[the_ad id="295962"]