Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Podwyższenie Krzyża Świętego

Chcę dodać własny artykuł

Podwyższenie Krzyża Świętego

Podwyższenie Krzyża Świętego, znane również jako Podwyższenie Krzyża Pańskiego, to święto obchodzone w Kościele katolickim oraz prawosławnym. Związane jest z odnalezieniem relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, co czyni go najważniejszą relikwią dla chrześcijan. Nabożeństwa na jego cześć mają swoje korzenie w początkach chrześcijaństwa.

Przed reformą liturgii święto obchodzone 3 maja dotyczyło „znalezienia” krzyża, a wrześniowe „podwyższenia” było jego uzupełnieniem. Papież Jan XXIII zreformował kalendarz liturgiczny, znosząc 3 maja jako niepotrzebne powtórzenie i ustalając 14 września jako dzień święta Podwyższenia Krzyża.

Znalezienie Krzyża Pańskiego

Tradycja mówi, że Krzyż został odnaleziony przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna I, w 326 roku. Relikwie umieszczono w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Wierni z całego świata przybywali, aby je czcić. Ten okres został przerwany w 614 roku, gdy Jerozolimę zdobyli Persowie, niszcząc świątynię i zabierając relikwie.

W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał Krzyż, wnosząc go z ceremoniałem do Jerozolimy. Według legendy, aby móc go nieść, cesarz zdjął swoje bogate szaty i wszedł boso przez Bramę Złotą. Relikwie Krzyża są obecnie przechowywane w wielu kościołach na całym świecie, w tym w Polsce.

Uwagi

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest okazją do refleksji nad znaczeniem krzyża w tradycji chrześcijańskiej oraz jego historycznym i duchowym wymiarem.

Bibliografia