Rewolucja w e-rejestracji do lekarzy zbliża się wielkimi krokami, a Ministerstwo Zdrowia ujawnia kolejne szczegóły dotyczące nadchodzących zmian. Wkrótce wszystkie przychodnie w Polsce będą zobowiązane do wprowadzenia elektronicznej rejestracji, co ma na celu ułatwienie dostępu pacjentów do usług medycznych oraz uproszczenie całego procesu umawiania wizyt.
Przemiany w rejestracji pacjentów
Ministerstwo Zdrowia, od dłuższego czasu zapowiadające modernizację w zakresie rejestracji, wreszcie ujawnia szczegóły swojej reformy. Zgodnie z zapowiedziami, rejestracja do lekarzy w Polsce ma przejść w pełni na formę elektroniczną. Obecnie trwa pilotażowy etap centralnego systemu e-rejestracji. Kiedy więc możemy spodziewać się pełnego wdrożenia zmian?
Postępy w pilotażu
Jak poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, aktualnie 150 placówek wyraziło chęć przystąpienia do programu, z czego 39 przychodni już zintegrowało swoje systemy z centralnym systemem P1. E-rejestracja umożliwia pacjentom szybkie umawianie wizyt za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub mobilnej aplikacji mojeIKP. Nowe rozwiązanie ma na celu ułatwienie zarządzania wizytami, a także zwiększenie dostępności informacji o wolnych terminach, co znacznie powinno zredukować liczbę nieodwołanych wizyt. W dłuższym okresie planuje się również skrócenie czasu oczekiwania na konsultacje.
Kto skorzysta z nowych rozwiązań?
W ramach pilotażu pacjenci mogą już rejestrować się na wizyty u kardiologa oraz na wybrane badania profilaktyczne, w tym mammografię i cytologię. Co istotne, pacjentki na mammografię nie potrzebują skierowania, a badanie odbywa się w ramach krajowego programu profilaktycznego. To prawdziwy krok naprzód w dostępie do usług zdrowotnych!
Planowane daty zmian
Choć obecny system pilotażowy ma na celu testowanie i optymalizację e-rejestracji, Ministerstwo Zdrowia już teraz wyznaczyło harmonogram wprowadzenia obowiązkowej centralnej rejestracji we wszystkich przychodniach do 2029 roku. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra zdrowia Marka Kosa, system ma obejmować wszystkie świadczenia medyczne. Pilotaż zakończy się 30 czerwca 2025 roku, po czym rozpoczną się prace ewaluacyjne, które potrwają do października tego samego roku. W 2025 roku e-rejestracja ma być implementowana dla wybranych usług, a także wejdzie w życie ustawa wprowadzająca centralną rejestrację na stałe.