Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Diastereoizomery

Chcę dodać własny artykuł

Diastereoizomery

Diastereoizomery to izomery konfiguracyjne, które nie są ze sobą w relacji odbić lustrzanych, co oznacza, że nie są enancjomerami. Stanowią one ważny temat w stereochemii.

Właściwości diastereoizomerów

W przeciwieństwie do enancjomerów, diastereoizomery wykazują różnice w właściwościach fizycznych, takich jak:

  • temperatura topnienia
  • temperatura wrzenia
  • rozpuszczalność
  • moment dipolowy

Ponadto, ich właściwości optyczne mogą być podobne lub znacznie różne, a w niektórych przypadkach mogą być achiralne (np. diastereoizomery cistrans lub forma mezo).

Podział diastereoizomerów

Diastereoizomery dzielimy na dwie główne grupy:

  • diastereoizomery cistrans (izomery geometryczne)
  • diastereoizomery konfiguracyjne – te izomery mają co najmniej dwa centra stereogeniczne, z których co najmniej jedno ma tę samą konfigurację.

Diasteroizomeria konstytucyjna

Diasteroizomeria wynika z obecności dwóch lub więcej centrów chiralności w cząsteczce. W przypadku niecyklicznych związków z dwoma centrami chiralności i trzema różnymi podstawnikami istnieją trzy izomery konstytucyjne, z których dwa są enancjomerami, a jeden to forma mezo (achiralna). Przykład to kwas winowy, który ilustruje relacje między enancjomerami a formą mezo.

W acyklicznych związkach z dwoma centrami chiralności i czterema różnymi podstawnikami możliwe są zawsze cztery różne izomery konstytucyjne. Dwa z nich mają tę samą konfigurację na obu centrach chiralności, a dwa różną. Te o tej samej konfiguracji są enancjomerami, podczas gdy inna konfiguracja na każdym centrum tworzy pary diastereoizomerów.

Bibliografia

W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące diastereoizomerów oraz ich właściwości i klasyfikacji.

Kategoria: Izomeria, Kategoria: Stereochemia