Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kilimandżaro

Kilimandżaro

Kilimandżaro to najwyższa góra Afryki, położona w północnej Tanzanii, przy granicy z Kenią. Jej najwyższy szczyt, Uhuru, osiąga wysokość 5895 m n.p.m. Masyw składa się z trzech głównych wulkanów: Kibo, Mawenzi (5149 m n.p.m.) oraz Shira (3940 m n.p.m.). Kilimandżaro to jedyne miejsce w Afryce, gdzie śnieg występuje przez cały rok.

Reklama

Historia

Historia eksploracji Kilimandżaro sięga XIX wieku, gdy niemiecki misjonarz Johann Ludwig Krapf opisał górę. W 1889 roku niemiecki kartograf Hans Meyer, wraz z przewodnikiem Ludwikiem Purtschellerem, jako pierwsi zdobyli szczyt. W 1898 roku wytyczono pierwszy szlak turystyczny, a w 1932 roku powstało pierwsze schronisko. W 1910 roku pierwszy Polak, Antoni Jakubski, zdobył Kilimandżaro.

Ochrona przyrody

W 1921 roku utworzono rezerwat przyrody, a w 1973 roku powołano Park Narodowy Kilimandżaro, który w 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Konflikt kenijsko-tanzański

W latach 70. XX wieku Tanzania zamknęła granice dla turystów, aby utworzyć własny sektor turystyczny, co przyniosło niewielkie dochody. Granice zostały ponownie otwarte w 1983 roku.

Rodzaje pięter roślinnych

Kilimandżaro charakteryzuje się różnorodnymi piętrami roślinności, w tym:

  • strefy stepu
  • rzadkie suche lasy
  • wiecznie zielone lasy górskie
  • roślinność krzewiasta
  • łąki górskie
  • wieczne śniegi

W parku występuje ponad 1200 gatunków roślin naczyniowych, ale liczba endemitów jest ograniczona.

Pogoda i klimat

Klimat Kilimandżaro jest równikowy, górski, z dużymi różnicami temperatur w zależności od wysokości. Pory deszczowe dzielą się na długie (kwiecień-czerwiec) i krótkie (październik-grudzień). Opady wahają się od 2500 mm w dolnych partiach do 250 mm na szczycie.

Polacy na Kilimandżaro

Antoni Jakubski był pierwszym Polakiem, który zdobył szczyt w 1910 roku. W 2021 roku zmarł tam polski podróżnik Aleksander Doba.

Kilimandżaro w kulturze

Motyw Kilimandżaro pojawia się w literaturze i filmach, takich jak opowiadanie Ernesta Hemingwaya „Śniegi Kilimandżaro” oraz w filmie „Król Lew”.

Reklama
Reklama