Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wrotycz pospolity

Chcę dodać własny artykuł

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie i na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina jest toksyczna. W wyniku przekrwienia narządów może spowodować poronienie.

Zastosowanie

; Roślina lecznicza
* Surowiec zielarski: Kwiat wrotyczu (Flos Athannasiae, Flos Cinnae), ziele wrotyczu (Herba Tanaceti), olejek wrotyczowy (Oleum Tanateci). Kwiaty wrotyczu zawierają od 1 do 1,5% olejku, którego głównymi składnikami są tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna i flawonidy: akacetyna i luteolina.
* Działanie: Roślina była stosowana dawniej do spędzania płodu, leczenia histerii, do pobudzania menstruacji oraz przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry, np. jako domieszka do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej (alkoholowy wyciąg o nazwie Artemisol). Składniki ekstraktu z wrotyczu (takie jak polisacharydy i partenolid) stymulują układ immunologiczny i w warunkach laboratoryjnych testowano ich skuteczność w leczeniu np. opryszczki.
; Roślina jadalna: Choć jest trujący, w średniowieczu wrotycz był stosowany jako przyprawa. Z tego też względu jest używany jako repelent do odstraszania much, mrówek i moli. Odwar z ziela nadaje się do ekologicznego zwalczania stonki ziemniaczanej.

Przypisy


}}
Kategoria:Asteroideae
Kategoria:Rośliny lecznicze
Kategoria:Rośliny przyprawowe
Kategoria:Ozdobne byliny ogrodowe
Kategoria:Rośliny trujące
Kategoria:Inwazyjne gatunki roślin
Kategoria:Taksony opisane przez Karola Linneusza