Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rozmaitość różniczkowa

Chcę dodać własny artykuł

jest krzywą gładką, ale na mapie z lewej ma ostre zagięcie – ta ostatnia krzywa nie ma pochodnej w punkcie zagięcia). (2) Aby rozmaitość różniczkowa była klasy C^1 (lub wyższej) trzeba wprowadzić na mapach współrzędne krzywoliniowe, których krzywe współrzędnych są krzywymi gładkim.]]
Rozmaitość różniczkowa lub rozmaitość różniczkowalna to zbiór, który lokalnie tzn. w otoczeniu każdego punktu wygląda jak \mathbb R^n (ściślej: jak zbiór otwarty w \mathbb R^n ), ponadto nie ma kantów. Rozmaitości różniczkowe są podstawowym obiektem badań geometrii różniczkowej.
Naturalne przykłady rozmaitości różniczkowych to podzbiory \mathbb R^n takie jak sfera i torus jednakże rozmaitości różniczkowe nie muszą być podzbiorami \mathbb R^n i mogą mieć bardzo złożoną naturę.
Rozmaitość różniczkową definiuje się jako przestrzeń Hausdorffa wyposażoną w zbiór map, które pokrywają całą rozmaitość. Mapy składają się z podzbioru rozmaitości oraz funkcji, która przyporządkowuje punktom tego podzbioru współrzędne. Tę funkcję nazywa się układem współrzędnych. Dopuszcza się istnienia wielu map dla danej rozmaitości, ponieważ w ogólności jedna mapa nie wystarcza do opisania jej w całości. Np. dla sfery nie istnieje (w sensie geometrii różniczkowej) globalny układ współrzędnych, ale można ją odwzorować za pomocą dwóch częściowo pokrywających się map (np. dwóch map nieco większych niż półsfery, zachodzących na siebie), na których wprowadza się współrzędne sferyczne (linie współrzędnych są wtedy funkcjami klasy C^\infty).
Bardzo ważnym obiektem związanym z rozmaitościami różniczkowymi jest przestrzeń styczna. Przestrzeń styczna do rozmaitości różniczkowej w punkcie p to intuicyjnie zbiór wektorów stycznych do rozmaitości w tym punkcie. Geometria różniczkowa formalizuje tę intuicję. Przestrzeń styczna pozwala mówić o wektorach na zbiorach, które nie mają struktury przestrzeni liniowej i umożliwia zdefiniowanie pól wektorowych i tensorowych na rozmaitościach. Poprzez zdefiniowanie form różniczkowych i całki z formy możliwe jest uprawianie rachunku różniczkowego i całkowego na rozmaitościach.
Wprowadzenie struktury rozmaitości różniczkowej ma duże znaczenie np. w fizyce: w szczególnej i ogólnej teorii względności czas i przestrzeń modeluje się za pomocą 4-wymiarowej czasoprzestrzeni, która jest rozmaitością różniczkową (przy czym dodatkowo określa się geometrię czasoprzestrzeni definiując tzw. tensor metryczny).

Definicja

Mapą na przestrzeni topologicznej M w otoczeniu punktu p\in M nazwiemy parę (U, \varphi), gdzie U \subset M zawiera p, a \varphi : U \to \varphi(U) \subset \mathbb R^n jest homeomorfizmem. Zbiór U nazywamy dziedziną mapy (U, \varphi), funkcję \varphi nazywamy układem współrzędnych w otoczeniu punktu p, funkcję do niej odwrotną \varphi^{-1} nazywa się parametryzacją w otoczeniu punktu p, a funkcje x^i:=\pi^i \circ \varphi: U \to \mathbb R, gdzie \pi^i: \mathbb R^n \to \mathbb R są rzutowaniami na i-tą współrzędną względem bazy standardowej \mathbb R^n:
:\pi^i(x_1, x_2, \ldots, x_n):=x_i
nazywamy współrzędnymi wyznaczonymi przez mapę (U, \varphi). Zbiór map, których dziedziny pokrywają całe M nazywamy atlasem na M. Przestrzeń Hausdorffa na której istnieje n-wymiarowy atlas nazywamy n-wymiarową rozmaitością topologiczną.
Atlas \mathfrak M na M nazwiemy klasy C^r jeżeli dla dowolnych dwóch map (U, \varphi),\ (V, \psi)\in \mathfrak M takich, że U \cap V\neq \emptyset odwzorowania zamiany współrzędnych \varphi \circ \psi^{-1}: \psi(U \cap V) \to \varphi(U \cap V) i \psi \circ \varphi^{-1}: \varphi(U \cap V) \to \psi(U\cap V) są klasy C^r .
Mapę (U, \varphi) na M nazwiemy C^r-zgodną z atlasem \mathfrak M na M jeżeli dla każdej mapy (V, \psi) \in \mathfrak M takiej, że U \cap V \neq \emptyset odwzorowania zamiany współrzędnych są klasy C^r .
Mając dany atlas \mathfrak M klasy C^r na M możemy dołączyć do niego wszystkie mapy C^r-zgodne z nim. W ten sposób otrzymamy maksymalny atlas \overline \mathfrak M . Parę: rozmaitość topologiczną wraz z maksymalnym atlasem klasy C^r nazywamy rozmaitością różniczkową klasy C^r.

Funkcje różniczkowalne pomiędzy rozmaitościami

Niech M, \ N będą rozmaitościami różniczkowymi klasy C^k i niech f:M \to N. Powiemy, że funkcja f jest różniczkowalna klasy C^r (r \leq k) w punkcie p jeżeli dla pewnej mapy (U, \varphi) w otoczeniu punktu p i dla pewnej mapy (V, \psi) w otoczeniu punktu f(p) funkcja F:=\psi \circ f \circ \varphi^{-1}: \varphi(U) \to \psi(V) jest różniczkowalna, klasy C^r w punkcie \varphi(p).
W definicji korzystamy z pewnych map, ale definicja nie zależy od wyboru map, gdyż dla innych map (U_1, \varphi_1),\ (V_1, \psi_1) w otoczeniu odpowiednio p i f(p) mamy
:F_1=\psi_1 \circ f \circ \varphi_1^{-1}=(\psi_1\circ \psi^{-1}) \circ (\psi \circ f \circ \varphi^{-1}) \circ (\varphi \circ \varphi_1^{-1})=(\psi_1 \circ \psi^{-1})\circ F \circ (\varphi \circ \varphi _1 ^{-1}).
Ponieważ odwzorowania zamiany współrzędnych \psi_1 \circ \psi^{-1} i \varphi \circ \varphi_1 ^{-1} są klasy C^k , to F i F_1 są tej samej klasy gładkości.
Funkcję f:M\to N pomiędzy rozmaitościami nazywamy różniczkowalną klasy C^r jeżeli jest różniczkowalna klasy C^r w każdym punkcie swojej dziedziny.

Przestrzeń styczna

Przestrzeń styczna do n-wymiarowej rozmaitości różniczkowej M w punkcie p to intuicyjnie zbiór wektorów stycznych do rozmaitości w tym punkcie. Wektory te rozpinają n-wymiarową przestrzeń liniową co pozwala mówić o wektorach na zbiorach, które nie mają struktury przestrzeni liniowej. Poniższa konstrukcja formalizuje tę intuicję.
Krzywą klasy C^r na M przechodzącą przez punkt p nazwiemy odwzorowanie \gamma klasy C^r dowolnego przedziału (-\epsilon, \epsilon)\subset \mathbb R w M takie, że \gamma(0)=p. Oznaczmy zbiór krzywych klasy C^1 przechodzących przez punkt p przez \bar T_pM. W \bar T_pM dokonamy utożsamienia krzywych, które po przeniesieniu do \mathbb R^n za pomocą pewnej mapy (U, \varphi) mają równy wektor styczny w zerze. Mianowicie w \bar T_pM wprowadźmy relację
: \gamma_1 \sim \gamma_2 \Leftrightarrow \frac{d}{dt}(\varphi \circ \gamma_1)(0)=\frac{d}{dt}(\varphi \circ \gamma_2)(0).
Relacja \sim jest relacją równoważności. Relacja ta nie zależy od wyboru mapy (U, \varphi). Oznaczmy zbiór klas abstrakcji relacji \sim przez T_pM. T_pM nazywamy przestrzenią styczną do M w punkcie p.
Zdefiniujmy funkcję \Theta_\varphi: T_pM \to \mathbb R^n wzorem
:\Theta_\varphi([\gamma]):= \frac{d}{dt}(\varphi \circ \gamma)(0),
gdzie [\gamma] oznacza klasę abstrakcji krzywej \gamma. \Theta_\varphi jest bijekcją i pozwala przenieść strukturę przestrzeni liniowej z \mathbb R^n do T_pM. Działania dodawania wektorów z T_pM i mnożenia ich przez skalar definiujemy mianowicie w następujący sposób.
:v+w:=\Theta_{\varphi}^{-1}(\Theta_\varphi(v)+\Theta_\varphi(w)),
:\alpha \cdot v:=\Theta_\varphi^{-1}(\alpha \cdot \Theta_\varphi(v)).
Struktura liniowa w T_pM uzyskana w ten sposób nie zależy od wyboru mapy (U, \varphi).
Dla funkcji f \in C^\infty(M, p) zdefiniujmy odwzorowanie df:T_pM \to \mathbb R wzorem
:df([\gamma]):=\frac{d}{dt}(f \circ \gamma)(0).
Dla x^i:=\pi^i \circ \varphi różniczki dx^i: T_pM \to \mathbb R są bazą dualną do bazy \left(\frac{\partial }{\partial x_i}\right) naturalnej dla mapy (U, \varphi) tzn. spełniają równania
:dx^i(v)=dx^i \left(\sum_{j=1}^n v_j \frac{\partial }{\partial x_j} \right)=v_i, \ i=1,\ldots, n. .

Pola tensorowe na rozmaitościach

Niech T^{r,s}(V) oznacza zbiór tensorów typu (r,s) r-krotnie kowariantnych i s-krotnie kontrawariantnych na przestrzeni liniowej V. Funkcję
t: M \to \bigcup_{p\in M} T^{r,s}(T_pM) taką, że t(p) \in T^{r,s}(T_pM) nazywamy polem tensorowym typu (r,s) na M r-krotnie kowariantnym i s-krotnie kontrawariantnym. Innymi słowy pole tensorowe to funkcja, która każdemu punktowi p przyporządkowuje tensor na przestrzeni stycznej do rozmaitości w tym punkcie.
W bazie naturalnej dla mapy (U, \varphi) można pole tensorowe t na n-wymiarowej rozmaitości przedstawić lokalnie tzn. w dziedzinie tej mapy w następujący sposób
:t=\sum_{i_1, \ldots, i_r, j_1, \ldots, j_s=1}^nt_{i_1, \ldots, i_r}^{j_1, \ldots, j_s}dx^{i_1}\otimes \ldots \otimes dx^{i_r} \otimes \frac{\partial }{\partial x_{j_1}}\otimes \ldots \otimes \frac{\partial }{\partial x_{j_s}},
gdzie \otimes oznacza iloczyn tensorowy, a (dx^i(p)) oznacza bazę dualną do bazy \left( \frac{\partial}{\partial x_i}\right) tzn. daną wzorami
:dx^i(p)(v)=dx^i (p)\left(\sum_{j=1}^n v_j \frac{\partial }{\partial x_j} \right)=v_i.
Funkcje t_{i_1, \ldots, i_r}^{j_1, \ldots, j_s}: U \to \mathbb R nazywamy naturalnymi współrzędnymi pola t (w mapie (U, \varphi)) Oznaczmy ją T_p^0M. Zdefiniujmy \gamma_*\in T_p^0 M
wzorem
:\gamma_*(f):=\frac{d}{dt}(f \circ \gamma)(0).
Funkcja \varkappa: T_pM \to T_p^0M dana wzorem
:\varkappa([\gamma]):=\gamma_*
jest naturalnym izomorfizmem (tzn. izomorfizmem niezależnym od wyboru bazy).
Definicja „algebraiczna” jest bardziej abstrakcyjna i mniej intuicyjna, ale często wygodna w użyciu.

Pola wektorowe

Niech M będzie gładką rozmaitością różniczkową i niech X będzie polem wektorowym na M. Ponieważ dla p\in M X_p:=X(p) jest już wektorem stycznym z T_pM to w związku z tym, co zostało powiedziane w poprzednim podrozdziale można X_p uważać za funkcjonał różniczkowy. Wynika z tego, że pole wektorowe X na M przyporządkowuje funkcji f\in C^\infty(M) funkcję Xf \in C^\infty(M) daną wzorem
: (Xf)(p):=X_pf \in \mathbb R.
Na rozmaitościach gładkich można pola wektorowe, podobnie jak przestrzeń styczną, zdefiniować czysto algebraicznie jako różniczkowania: dla pola wektorowego X funkcja \tilde X: C^\infty (M) \to C^\infty(M)
dana wzorem
:\tilde Xf:=\tilde X(f):=Xf
jest różniczkowaniem algebry C^\infty(M) tzn. dla dowolnych f,g \in C^\infty(M)
spełnia
:\tilde X(fg)=\tilde Xf \cdot g+f\cdot \tilde Xg.
Odwrotnie: jeżeli D jest liniowym różniczkowaniem algebry C^\infty (M) to
:Df=\tilde Xf
dla pewnego pola wektorowego X na M.. Parę: rozmaitość różniczkową wraz ze zdefiniowanym na niej tensorem metrycznym nazywamy rozmaitością riemannowską.
W mapie (U, \varphi) możemy lokalnie przedstawić g na n-wymiarowej rozmaitości różniczkowej w postaci
:g = \sum_{i,j=1}^n g_{i,j}dx^i \otimes dx^j.
Dzięki strukturze riemannowskiej można mówić o kątach pomiędzy wektorami, o długości krzywych na rozmaitości. Dzięki temu możliwe jest zdefiniowanie linii geodezyjnych.