Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bhaktiwedanta Swami Prabhupada

Chcę dodać własny artykuł

thumb
Abhaj Ćaranarawinda Bhaktiwedanta Swami Prabhupada (sanskryt: अभयचरणारविन्द भक्तिवेदान्त स्वामीप्रभुपाद, trl. abhaya-caraṇāravinda bhakti-vedānta svāmī prabhupāda, , ang. Abhay Charanaravinda Bhaktivedanta Swami Prabhupada) (ur. 1 września 1896, zm. 14 listopada 1977) – założyciel i aćarja Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, pierwszej grupy wisznuickiej, której udało się działać (zdobywać wyznawców, zakładać ośrodki itp.) na szeroką skalę na Zachodzie.

Życiorys

Urodzony jako Abhay Charan De, w Kolkacie (Bengal Zachodni). Do czasu ślubu wanaprastha w 1950 roku żył z żoną i dziećmi prowadząc niewielką przedsiębiorstwo farmaceutyczne.
Podczas pierwszego spotkania ze swoim mistrzem duchowym w 1922, Bhaktisiddhantą Sarasvatim Thakurem, został poproszony o głoszenie wiedzy wedyjskiej w języku angielskim. W roku 1933 został formalnie przyjęty na ucznia. W roku 1944, bez żadnego wsparcia rozpoczął wydawać Back to the Godhead – dwutygodnik o wisznuickiej tematyce, pracując przy nim jako publicysta, edytor i drukarz.
W 1947 roku Gaudiya Vaisnava Society (Towarzystwo Gaudija Wisznuizmu) nadało mu tytuł Bhaktiwedanta (sankr. ten, który posiadł oddanie i wiedzę). Od 1950 roku mieszkał w średniowiecznej świątyni Radha-Damodara w świętym mieście hinduizmu – Vrindavanie. W 1959 roku przyjął ślub sannjasy. W tym czasie opublikował trzy tomy (18 000 wersetów) Śrimad Bhagawatam wraz z komentarzami.

Misja na Zachodzie

Następnie opuścił Indie, by wypełnić wolę swojego mistrza duchowego.
W lipcu 1966 przybył do Nowego Jorku i zakładając Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ang. skrót: ISKCON) rozpoczął działalność misyjną.
Pierwszych wyznawców znalazł wśród hippisów, ale już kilka lat później do jego zwolenników należeli ludzie ze wszystkich grup społecznych. Do czasu śmierci, 11 lat później we Vrindavanie w Indiach, ISKCON stał się szeroko znaną gałęzią hinduizmu na Zachodzie.
W ciągu 11 lat swojej działalności od przybycia do Nowego Jorku Bhaktivedanta Swami:
* doprowadził do rozwoju zachodniej społeczności wisznuickiej wyrażającej się liczbą ponad 100 szkół, świątyń, instytutów, społeczności wiejskich i aśramów;
* napisał 60 książek na temat wedyjskiej filozofii, religii, literatury i kultury;
* założył i zarządzał Bhaktivedanta Book Trust, największym na świecie wydawnictwem publikującym wedyjską i indyjską literaturę religijną;
* przedstawił bhaktijogę ludziom Zachodu;
* zapoczątkował wedyjski system edukacji (gurukula) na Zachodzie;
* podróżując z wykładami po sześciu kontynentach 14 razy okrążył Ziemię.

Dzieła

* Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi
* Kryszna
* Nauki Królowej Kunti
* Nektar Instrukcji
* Nektar Oddania
* Poza narodzinami i śmiercią
* Prawda i piękno
* W obliczu śmierci
* W stronę samopoznania
* Wzniesienie się do świadomości Kryszny
* Złoty Avatar
* Źródłem życia jest życie
* Źródło wiecznej przyjemności T. 1 i 2

Tłumaczenia

Tłumaczenia klasycznych pism wisznuickich z sanskrytu i bengali na angielski wraz z komentarzami:
* Bhagawad Gita
* Ćajtanja Ćaritamrita
* Śri Iśopanisad
* Śrimad Bhagavatam
* Srila Prabhupada Lilamrita – Satswarupa dasa Goswami

Literatura przedmiotu

Satswarupa dasa Goswami jest autorem pełnej biografii Śrila Bhaktiwedanta Swami Prabhupada zatytułowanej Śrila Prabhupad-lilamrta oraz jej skróconej wersji, Prabhupad.