W środkowej Kalifornii tornado spowodowało poważne zniszczenia, porywając samochody, łamiąc drzewa i wysadzając słupy energetyczne. W wyniku obfitych opadów deszczu i silnych wiatrów kilka osób zostało rannych, a bez prądu pozostało blisko ćwierć miliona mieszkańców zachodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Sytuację komplikuje fakt, że w Iowie i Nebrasce występują burze lodowe, a Nowy Jork zmaga się z intensywnymi opadami śniegu związanymi z efektem jeziora.
Destrukcyjne tornado w Scotts Valley
Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) donosi, że tornado przetoczyło się nad Scotts Valley z prędkością dochodzącą do 180 km/godz. Miejscowa policja poinformowała, że ranni zostali błyskawicznie przewiezieni do szpitali. Interweniujący meteorolodzy stwierdzili, że chociaż spowodowane zjawisko było niezwykle niebezpieczne, to nie miało charakteru trąby powietrznej. Szacuje się, że to właśnie silne wiatry z prędkością 130 km/godz. były odpowiedzialne za większość zniszczeń.
Bez prądu i zamknięte drogi
Portal PowerOutage.US monitorujący sytuację energetyczną w kraju informował, że w sobotnie popołudnie liczba osób pozbawionych dostępu do elektryczności w Kalifornii sięgnęła około 225 000. W niedzielę liczba ta znacznie spadła, jednak nadal wielu mieszkańców zachodnich stanów, w tym Waszyngtonu, boryka się z brakiem prądu. Wprowadzone zostały ograniczenia w ruchu na niektórych drogach, w tym częściowo na autostradzie międzystanowej nr 80.
Ofiary złych warunków pogodowych
Tymczasem tragiczne skutki złej pogody odnotowano na Środkowym Zachodzie. W Nebrasce doszło do wypadku, w którym zginęła 57-letnia kobieta, a kolejny kierowca odniósł obrażenia. Burze lodowe w Iowie stworzyły niebezpieczne warunki jazdy, co przyczyniło się do setek wypadków w Zachodniej Wirginii i Pensylwanii. W północno-wschodniej części stanu Nowy Jork występują intensywne opady śniegu, które w Orchard Park osiągnęły 84 cm, a wszystko to ze względu na typowe dla regionu zjawisko związane z efektem jeziora, które potrafi sprawić, że mroźne powietrze przynosi ze sobą śnieżne burze.
Źródło/foto: Polsat News