Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pojezierze Mazurskie

Chcę dodać własny artykuł

Pojezierze Mazurskie

Pojezierze Mazurskie to makroregion geograficzny w północno-wschodniej Polsce, będący częścią Pojezierzy Wschodniobałtyckich. Graniczy z Niziną Staropruską, Pojezierzem Iławskim, Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim, Niziną Północnomazowiecką, Niziną Północnopodlaską oraz Pojezierzem Litewskim.

Rzeźba terenu i wody

Region charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu, w tym morenami czołowymi oraz licznymi jeziorami, które zajmują około 7% jego powierzchni. Do największych jezior należą Śniardwy i Mamry. W obszarze tym znajduje się 2700 jezior o powierzchni powyżej 1 ha.

Mezoregiony Pojezierza Mazurskiego

  • Pojezierze Olsztyńskie
  • Pojezierze Mrągowskie
  • Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
  • Kraina Węgorapy
  • Wzgórza Szeskie
  • Pojezierze Ełckie
  • Równina Mazurska
  • Równina Olsztynka
  • Wysoczyzna Jeziorańsko-Bisztynecka

Fauna

Ssaki

W regionie tym występuje bogata fauna, w tym dzikie mateczniki, gdzie chronione są żubry, łosie oraz bobry. Spotkać można również jelenie, sarny, dziki, a także wilki, rysie, lisy i nietoperze.

Ptaki

Pojezierze Mazurskie to „ptasi raj” z ponad 350 gatunkami ptaków. Można tu spotkać głuszce, orły, myszołowy oraz wiele innych gatunków związanych z różnorodnymi siedliskami.

Płazy i gady

W regionie występują płazy, takie jak żaby i traszki, a także gady, w tym żółwie i jaszczurki.

Ryby i inne zwierzęta wodne

W rzekach i jeziorach regionu żyją liczne gatunki ryb, w tym sielawy, szczupaki oraz sumy.

Owady

W Pojezierzu Mazurskim występuje wiele owadów, w tym pszczoły i motyle, które są ważnym elementem ekosystemu.

Ochrona przyrody i turystyka

Parki krajobrazowe

Jednym z kluczowych obszarów ochrony przyrody jest Mazurski Park Krajobrazowy, który obejmuje 40 000 ha. W regionie znajduje się także 114 rezerwatów przyrody oraz 1060 pomników przyrody.

Turystyka

Pojezierze Mazurskie oferuje różnorodne formy turystyki, w tym szlaki żeglugowe oraz kajakowe. Główne trasy kajakowe to szlak rzeki Krutyni i Sapiny, a piesze szlaki obejmują m.in. Szlak im. K.I. Gałczyńskiego.

Gospodarka

Region ma charakter rolniczo-przemysłowy z rosnącym znaczeniem usług, w tym turystyki. Główne gałęzie przemysłu to przemysł spożywczy, drzewny oraz chemiczny.