Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mieczysław Fogg

Chcę dodać własny artykuł

Mieczysław Fogg – Biogram

Mieczysław Fogg, właściwie Mieczysław Fogiel (ur. 30 maja 1901 w Warszawie, zm. 3 września 1990) był polskim piosenkarzem barytonem lirycznym. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwała przez kilka dekad po II wojnie światowej. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Tango milonga, To ostatnia niedziela, Jesienne róże, Pierwszy siwy włos, Mały biały domek oraz Już nigdy.

Rodzina

Rodzice Fogga, Anna i Antoni Fogiel, prowadzili sklep w Warszawie. Mieczysław miał pięcioro rodzeństwa. W 1925 roku ożenił się z Ireną Jakubowską, z którą miał syna Andrzeja, wynalazcę i inżyniera elektroakustyka. Fogg był również dziadkiem Michała Henryka Fogga.

Życiorys

W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie pracował w Warszawskiej Dyrekcji PKP, a od 1922 roku rozwijał swoje umiejętności wokalne, ucząc się u znanych profesorów. Debiutował w 1928 roku w warszawskim teatrzyku Qui Pro Quo. Po odejściu z Chóru Dana w 1938 roku, zyskał popularność jako solista i występował w telewizji.

II wojna światowa

Po rozpoczęciu wojny, Fogg opuścił Warszawę, a w czasie okupacji występował w kawiarniach. Wziął udział w powstaniu warszawskim, wspierając powstańców i mieszkańców Warszawy. Za swoje działania podczas powstania otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.

Dyskografia

Fogg nagrał wiele płyt, w tym albumy takie jak: Mieczysław Fogg – Piosenki, Wspomnienia dawnych dni, Oczarowanie, oraz Niezapomniane przeboje. Jego nagrania osiągnęły nakład ponad 25 milionów egzemplarzy.

Filmografia

W okresie międzywojennym wystąpił w kilku filmach, a po wojnie zagrał siebie w serialu telewizyjnym Dom. Był także bohaterem biograficznego filmu Sentymentalny pan.

Odznaczenia i Upamiętnienie

  • Order Sztandaru Pracy I klasy (1981)
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1986)
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955)

Fogg został odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za pomoc udzielaną Żydom w czasie okupacji. W 2020 roku odsłonięto tablicę pamiątkową na bloku, w którym mieszkał.

Podsumowanie

Mieczysław Fogg był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, a jego kariera, trwająca ponad 60 lat, zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.