Władywoj – Książę Czeski
Władywoj (ur. ok. 970, zm. styczeń 1003) był księciem czeskim w latach 1002–1003. Jego pochodzenie budzi wątpliwości, z przypuszczeniami o przynależności do dynastii Przemyślidów lub Piastów.
Pochodzenie i Rodzina
Nie ma jednoznacznych dowodów na pochodzenie Władywoja. W 1895 roku Oswald Balzer obalił teorię, że był on synem Mieszka I i Dobrawy. Gerard Labuda zasugerował, że mógł być przedstawicielem bocznej linii Przemyślidów lub młodszym bratem Bolesława II Pobożnego. Władywoj, urodzony jako najmłodszy syn Bolesława I Srogiego, miał lepsze prawa do tronu niż młodsi bratankowie, co wynikało z systemu senioratu.
Powrót do Władzy
Po kwietniu 1002 roku, Władywoj został powołany z wygnania w Polsce na czeski tron. Udał się do Ratyzbony, gdzie jako pierwszy czeski władca przyjął Czechy w lenno z rąk króla Henryka II. Jego rządy przyniosły istotne zmiany w relacjach czeskiego władcy z Rzeszą Niemiecką.
Charakterystyka i Zasługi
Z relacji Thietmara wynika, że Władywoj miał problemy z alkoholem i nie przestrzegał prawa. W swoim krótkim panowaniu bił denary, co miało znaczenie dla gospodarki kraju.
Podsumowanie
Władywoj był ważną postacią w historii Czech, mimo krótkiego okresu rządów. Jego pochodzenie oraz wpływy polityczne pozostają tematem dyskusji w czeskiej historiografii.