Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ewenkowie

Ewenkowie

Ewenkowie, dawniej znani jako Tunguzi, to myśliwsko-zbierackie ludy z grupy tunguskiej, zamieszkujące południowo-środkową Syberię. Ich obszar zamieszkania obejmuje tereny w Rosji, Chinach i Mongolii.

Reklama

Nazwa

Nazwa „Tunguz” pochodzi od tatarskiego słowa oznaczającego „świnia”. Ewenkowie nazywają siebie Owen, Ewen lub Ewenk. Dawniej termin ten odnosił się także do innych ludów tungusko-mandżurskich.

Obszar zamieszkiwania

Ewenkowie zamieszkują obszar około 2 mln km², rozciągający się od Jeniseju po Morze Ochockie. Na tych terenach stanowią mniejszość, ale dominują na obszarach wiejskich, gdzie nie ma osadników rosyjskich ani chińskich.

Reklama

Język

Ewenkowie mówią w języku ewenkijskim, który należy do tunguskiej grupy języków. Język ten jest jednak wypierany przez rosyjski i chiński; tylko około połowa Ewenków w Rosji zna rodzimą mowę.

Liczebność

Populacja Ewenków wynosi około 67–70 tys. osób. W Federacji Rosyjskiej mieszka 37 843 Ewenków, z czego najwięcej w Jakucji. W Chinach żyje około 30 505 Ewenków, a w Mongolii 1–2 tys.

Religia

Ewenkowie tradycyjnie wyznawali szamanizm i animizm. Obecnie w Rosji są formalnie prawosławni, ale zachowali wiele dawnych wierzeń. Chińscy i mongolscy Ewenkowie praktykują buddyzm oraz szamanizm.

Historia

Ewenkowie zamieszkują Syberię od czasów prehistorycznych. W XVII wieku większość ich ziem została skolonizowana przez Rosję. W okresie ZSRR Ewenkowie otrzymali ograniczoną autonomię w postaci Tunguskiego Okręgu Narodowościowego.

Tradycje i kultura

Tradycyjnie Ewenkowie żyli w jurtach i zajmowali się hodowlą reniferów, myślistwem oraz rybołówstwem. Czcili niedźwiedzia, a po jego zabiciu wyrażali żal. W relacjach małżeńskich dominowała powściągliwość, a mężczyźni nie rozmawiali ze swoimi żonami poza sprawami domowymi. Zwyczajem było także wyrywanie włosów z głowy w celu pozbawienia się zarostu.

Reklama
Reklama