Leon Barszczewski
Leon Barszczewski (20 lutego 1849 – 22 marca 1910) był polskim topografem, geologiem, etnografem, archeologiem oraz pułkownikiem armii Imperium Rosyjskiego. Pochodził z szlacheckiej rodziny z Suwałk, która w XIX wieku osiedliła się na Ukrainie. Po przedwczesnej śmierci rodziców, Barszczewski mieszkał z siostrą w Czerkasach.
Wykształcenie i kariera wojskowa
Po ukończeniu gimnazjum wojskowego w Kijowie, w 1866 roku rozpoczął naukę w Wojskowej Szkole Konstantynowskiej, a następnie w Junkierskiej Szkole Piechoty w Odessie. Jego obrona powstańców styczniowych doprowadziła do skreślenia z listy studentów. W 1876 roku zgłosił się do służby w Turkiestanie, gdzie pracował w oddziale topograficznym, prowadząc badania terenu oraz wytyczając nowe szlaki.
Działalność naukowa
Barszczewski mieszkał głównie w Samarkandzie, gdzie ożenił się z Ireną Niedźwiecką. Jako badacz, organizował wyprawy naukowe, prowadził prace archeologiczne w Afrasiab oraz zbierał kolekcje starożytności. Część z nich przekazał do muzeum w Samarkandzie, a uzyskane fundusze przeznaczył na uruchomienie kopalni węgla.
Powroty do Polski i emerytura
Po powrocie do Polski w 1897 roku, dowodził pułkiem piechoty w Siedlcach, wspierając córkę w założeniu Żeńskiej Szkoły Handlowej. Brał udział w wojnie z Japonią w latach 1904-1905. Po przejściu na emeryturę, oskarżony o sprzeniewierzenie pieniędzy, osiedlił się w Częstochowie, gdzie popełnił samobójstwo.
Osiągnięcia i dziedzictwo
Barszczewski był uznawany za znakomitego fotografa i zdobył złote medale na wystawach w Paryżu oraz Warszawie. Był członkiem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i otrzymał liczne odznaczenia, w tym Order Świętego Włodzimierza. Jego prace fotograficzne dokumentowały kulturę Azji Środkowej.
Bibliografia
- Barszczewski Leon, Krótki przegląd autobiografii i podróży, Siedlce 1910
- Blombergowa Maria M., Badania archeologiczne Polaków na terytorium Imperium Rosyjskiego, Łódź 1993
- Strojecki Igor, Leon Barszczewski, Opole: MŚO, 2009
Linki zewnętrzne
Emirat Buchary na fotografiach Leona Barszczewskiego w bibliotece Polona.