Romuald Nałęcz-Tymiński
Romuald Nałęcz-Tymiński (1905-2003) był kontradmirałem Marynarki Wojennej, który w czasie II wojny światowej dowodził niszczycielem ORP „Ślązak” oraz krążownikiem ORP „Conrad”. Urodził się w Szwendrowie, a po edukacji w Warszawie i Toruniu, rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej.
Wykształcenie i służba w okresie międzywojennym
Po ukończeniu Unitarnej Szkoły Podchorążych oraz Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, Nałęcz-Tymiński zajął różne stanowiska we Flocie w Gdyni. Był m.in. oficerem flagowym, oficerem wachtowym i dowódcą okrętów, takich jak ORP „Smok” i ORP „Iskra”. Wykładał także w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej.
Służba podczas II wojny światowej
W chwili wybuchu wojny dowodził na „Iskrze” na Morzu Śródziemnym. Po ewakuacji do Francji, pełnił funkcje dowódcze w Kadrze Marynarki Wojennej. Uczestniczył w ewakuacji Dunkierki oraz dowodził OF „Pomerol”. W 1942 roku objął dowództwo nad ORP „Ślązak” i brał udział w kluczowych operacjach, w tym w desantach na Sycylii oraz w Normandii.
Działalność powojenna i życie po wojnie
Po wojnie Nałęcz-Tymiński osiedlił się na emigracji. Służył w brytyjskiej flocie handlowej, a następnie w Marynarce Wojennej Pakistanu jako dowódca flotylli. W 1980 roku osiedlił się w Kanadzie. Napisał książkę wspomnieniową pt. Żagle staw, Banderę spuść!. W 2000 roku został mianowany kontradmirałem przez Prezydenta RP.
Awanse i odznaczenia
Nałęcz-Tymiński awansował na następujące stopnie:
- Podporucznik marynarki – 1928
- Porucznik marynarki – 1931
- Kapitan marynarki – 1936
- Komandor podporucznik – 1942
- Komandor porucznik – 1944
- Kontradmirał – 2000 (w stanie spoczynku)
Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele medali wojskowych i cywilnych.
Życie prywatne
Był żonaty z Jadwigą, z którą miał córkę Aldonę. Był zapalonym sportowcem, zdobywając medale w boksie i szermierce.
Romuald Nałęcz-Tymiński zmarł 29 grudnia 2003 roku w Toronto. Jego prochy spoczęły na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.