Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Annibale Carracci

Annibale Carracci

Annibale Carracci (1560-1609) był włoskim malarzem i grafikiem, kluczową postacią wczesnego baroku oraz współzałożycielem Akademii Carraccich w Bolonii. Jego prace łączyły wpływy renesansu z nowymi, barokowymi tendencjami.

Reklama

Życiorys

Urodził się w Bolonii w rodzinie rzemieślniczej. Kształcił się pod okiem lokalnych manierystów, a swoje pierwsze dzieło – obraz Ukrzyżowanie – zaprezentował w 1583 roku. Carracci był współautorem wielu fresków w bolonijskich pałacach oraz zyskał uznanie w Rzymie po przybyciu na wezwanie kardynała Farnese w 1595 roku. Zmarł w wieku 49 lat i został pochowany w Panteonie obok Rafaela.

Twórczość

Carracci reprezentował klasyczny nurt w malarstwie barokowym, tworząc obrazy o tematyce religijnej, mitologicznej oraz portrety. Jego styl charakteryzował się połączeniem weneckiego koloryzmu z toskańskim rysunkiem. Jako znakomity rysownik, Carracci stworzył cenny cykl rysunków Arti di Bolonia.

Reklama

Freski w Palazzo Farnese

Najważniejszym dziełem Carracciego są freski w Palazzo Farnese w Rzymie, powstałe w latach 1596-1601. Przedstawiają one sceny mitologiczne, a ich kompozycja łączy iluzjonistyczną architekturę z klasycznymi ornamentami. Freski te miały istotny wpływ na dekoracyjne malarstwo iluzjonistyczne w XVII wieku.

Wybrane dzieła

  • Opłakiwanie Chrystusa – 1580, Ermitaż, Sankt Petersburg
  • Ukrzyżowanie ze świętymi – 1583, Bolonia
  • Wniebowzięcie Marii – 1600-1601, Santa Maria del Popolo, Rzym
  • Wenus czesana przez trzy Gracje – 1590-95, National Gallery of Art, Waszyngton
  • Chrystus ukazujący się św. Piotrowi – 1601-02, National Gallery w Londynie

Przypisy

Annibale Carracci pozostaje jedną z najważniejszych postaci w historii sztuki barokowej, a jego wpływ na rozwój malarstwa iluzjonistycznego jest niezaprzeczalny.

Reklama

Bibliografia

  • Karly Allen, Annibale Carracci, Warszawa: MWK, 2009
  • Augustin de Butler, Annibale Carracci, Siechnice: Eaglemoss Polska, 1999
  • Sztuka baroku, Warszawa: Arkady, 2011
Reklama