Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Kondensat Bosego-Einsteina

Kondensacja Bosego-Einsteina

Kondensacja Bosego-Einsteina (BEC) to efekt kwantowy, który zachodzi w układach składających się z bozonów. Przy temperaturach poniżej krytycznej część cząstek przechodzi w zerowy stan pędowy, co oznacza, że mają one identyczny pęd. Efektem tego zjawiska jest kolektywne zachowanie cząstek, które w przestrzeni pędów mogą mieć taki sam pęd, mimo że nie znajdują się w jednym miejscu.

W BEC zachodzi zjawisko nadciekłości, a jego opis matematyczny oparty jest na równaniu Grossa-Pitajewskiego, które ma zastosowanie w badaniach eksperymentalnych.

Historia

Efekt kondensacji Bosego-Einsteina został przewidziany przez Satyendrę Natha Bosego i Alberta Einsteina w 1924 roku, a po raz pierwszy zaobserwowany w 1995 roku przez zespół z JILA w Boulder, który otrzymał kondensat rubidu-87. W tym samym czasie kondensację sodu-23 zaobserwował zespół z MIT. Pionierzy badań, Eric Cornell, Wolfgang Ketterle i Carl Wieman, zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki w 2001 roku.

Oprócz rubidu-87, w kolejnych latach uzyskano kondensaty z innych izotopów, takich jak lit-7, sód-23, potas-39, potas-41 oraz cezu-133. W 2003 roku po raz pierwszy uzyskano kondensaty cząsteczkowe, stosując technikę magnetoasocjacji.

W Polsce pierwszy kondensat rubidu-87 został stworzony 2 marca 2007 roku w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) w Toruniu.

Ujęcie matematyczne

Liczba cząstek w stanie podstawowym w gazie swobodnym opisana jest równaniem:

N_0 = N \left[1 – \left( \frac{T}{T_C} \right)^\frac{3}{2} \right].

W układzie w pułapce harmonicznej równanie przyjmuje formę:

N_0 = N \left[1 – \left( \frac{T}{T_C} \right)^3 \right],
gdzie:

  • N_0 – liczba cząstek w stanie kondensacji,
  • N – całkowita liczba cząstek,
  • T – temperatura kondensatu,
  • T_C – temperatura krytyczna.

Powyżej temperatury krytycznej nie występuje makroskopowe obsadzenie stanu podstawowego, a gaz zachowuje się jak gaz doskonały.

Kondensacja Bosego-Einsteina w kulturze

  • Film (2016) – proces kondensacji Bosego-Einsteina jest używany jako wyjaśnienie podstaw powstawania zjawisk mitycznych.

Linki zewnętrzne

  • Artykuł o różnych formach kondensatu, w tym kroplach i supersolidach.
[the_ad id="295962"]